Ana Sayfa Yaşam Biz Gıybet Değil Terapi Yapıyoruz :)

Biz Gıybet Değil Terapi Yapıyoruz :)

30
0

Biz Gıybet Değil Terapi Yapıyoruz

Biz Türk kadınlarının şüphesiz yapmaktan hoşlandığı en büyük şey gıybet veya dedikodu, yıllardan bu yana tüm zamanda yapılmış ve asla modası geçmeyen bir nevi ata sporumuz haline gelmeyi başarmış olan bir konuşma eylemidir.

Arkadaşlarla bir araya gelindiğinde ya da en basiti mesajlaşırken bile ayaküstü kırk tane gıybet konusu bulan kadınlar, aslında neden dedikoduya ihtiyaç duyar, biraz daha derinlere inersek aslında herkesin kötü bir şey olarak gördüğü bu hareketin aslında ne kadar zevk veren ve kafa rahatlatan bir eylem olduğunu anlayacağız. Şimdi gıybet sevenlerimiz yazıya alıyor ve onların içine biraz olsun su serpiyoruz!

Gıybet iyidir, neden mi?

 Gıybet, insanların aslında günlük hayatında farkında olmadan sürekli yaptığı bir konuşma biçimidir. İnsanlarla olan ilişkilerimizde konuşurken bile farkında olmadan gıybet yaparız ve bu bir insan hakkında durum analizi olarak bile yapılabilmektedir. Ayrıca gıybet bizim için bir gelenek haline gelmiş ve kuşaklar arasında adeta bir ‘’kültürel paylaşım ve aktarım’’ gibi düşünülebilir.

 Aslında gıybet dediğimiz eylem, aslında sosyolojik olarak tamamen gözlemleme ve yorumlama ilkesine dayanmaktadır. Yani insanları gözlemlemek ve onlar hakkında fikir sahibi olmak son derece iyi bir davranıştır.

 Gıybet yapan insanlar zamanla hayatın stresinden uzaklaşarak diğer insanlarla konuşacak ve aktarımlar yaparak kafalarını boşaltacaklardır. Bu sayede birbirlerinin fikirlerini en iyi şekilde anlayabileceklerdir.

 Gıybet dostlukları güçlendiren, onlarla eğlenceli vakiler geçirmelerini sağlayan aktivitelerin başında gelir. Arkadaşlarınla dayanışma içinde olur ve gerekirse onu üzen konular üzerine gıybet yapar ve onu rahatlatırsınız

 Gıybet bir nevi duygu yardımcısıdır. Sizin anlamak için araştırdığınız konuları bir çırpıda öğrenir ve ona göre kararlar alırsınız.

 Gıybet hızlı düşünmedir. Eğer gıybet yaparken yakalandıysanız durumu kurtarmak için hızla düşünür ve işin içinden en az hasarla çıkmayı öğrenirsiniz.

Evet sevgili gıybetçiler, aslında gıybet herkes tarafından yapılan ve gayet normal olan bir eylemdir. Gıybet yapmak öyle abartıldığı kadar da yanlış değildir, sonuçta sosyalleşmek ve analiz yeteneği ne zaman suç olmuş ki? O zaman ne diyoruz, yaşasın gıybet yapan ve yaptırana!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.