Ana Sayfa tarih Teknoloji Bağımlılığına Karşı Ailelerin Alabileceği Önlemler

Teknoloji Bağımlılığına Karşı Ailelerin Alabileceği Önlemler

111
0
teknoloji bagımlılıgı

Teknoloji Bağımlılığına Karşı Ailelerin Alabileceği Önlemler

Teknoloji Nedir?

Teknoloji, insan hayatını kolaylaştıran tüm teknolojik aletlere denir. Bu aletlerin işlenmesi, sistemsel kodlarının denetlenmesi teknoloji ile mümkündür. Evrensel bilgiler bu kodlar sayesinde araçlara işlenmekte ve insanların hizmetine sunulmaktadır. Araştırma amaçlı kullanıldığında bir çok faydası bulunan teknoloji, bilinçsiz kullanıldığında büyük hasarlara yol açmaktadır.

Bağımlılık, o nesnenin yoksunluğunda psikolojik baskı yaşanması, onu bulmak için büyük çaba gösterilmesidir. Teknoloji bağımlılığı da teknolojik araç gereçlerin olmaması durumunda büyük eksiklik hissedilmesi, hayatın anlamının kalmadığını düşünülmesidir.

Teknoloji bağımlılığına karşı aileler neler yapabilir?

Teknoloji bağımlılığı zararları oldukça fazladır. Kişiyi bir çok açıdan etkilemektedir. Fizyolojik ve psikolojik olarak bu durumun dezavantajını yaşayan çocuk hırçın, iletişim kurmayan biri haline gelmektedir. Genellikle az ilgi gören çocuklar da bağımlılık belirtileri gözlenmektedir. İlgi yoksunu olan kişiler ilgiyi başka kaynaklarda aramaktadır. Bu süreçte ailelere büyük görevler düşmektedir.

teknoloji bagımlılıgı

Teknoloji bağımlılığına karşı alınabilecek önlemler:

  1. Teknoloji çağının dezavantajlarından biri olarak telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı küçük yaşlara kadar inmiştir. Denetim olması durumunda teknoloji bağımlılığıoluşmayacaktır. Haftalık program yaparak hangi gün ve kaç saat oynayacağı çocukla beraber belirlenmelidir. Kural beraber oluşturulduğu için ve yaptırımı olduğu için uymak durumunda kalacaktır.  Kural ihlali durumunda hangi yaptırımların uygulanacağı çocuğa önceden bildirilmelidir. Bunu bilen çocuk adımlarını daha dikkatli atacaktır.
  2. İnternet faydalı olduğu gibi, bir çok kötü alışkanlık da bu platformda öğrenilmektedir. Güvenli internet satın alınarak tehlikeli sitelere erişim engellenmiş olacaktır.
  3. Bilgisayar, tablet ya da telefonun göz önünde bir yere konulması gereklidir. Bu şekilde kişinin nerelere girdiği, neler yaptığı, kimlerle konuştuğu ve kurallara uyup uymadığı daha kolay bir şekilde denetlenebilir.
  4. Anne babalar bu süreçte Okul psikolojik danışmanından ya da pedagogdan teknoloji bağımlılığı, belirtileri, alınabilecek önlemler hakkında detaylı bilgi almalıdır. Düşman iyi tanınırsa onunla nasıl savaşılacağı da daha iyi bilinir.
  5. İnternet bağımlılığı kişiyi içine kapanık, asosyal bir bireye dönüştürmektedir. Arkadaşı olmayan, dışlanan çocuklar daha çok bağımlılıkla karşı karşıya kalmaktadır. Aileler bu süreçte çocuğun arkadaşlarını tanıyabilir, beraber sosyal aktiviteler yapmaları için onları cesaretlendirebilir. Bu şekilde gerçek dünyayla iç içe olan kişi, teknoloji ortamından da bir miktar uzak kalacaktır.

Teknoloji bağımlılığı kişiyi her açıdan etkilemektedir ve bağımlı olunduktan sonra tedavisi zordur. İyi nesiller yetiştirmek için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Bu önlemler alınarak çocuklar korunabilir, bağımlı olması önlenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.