Sağlıklı İnsanlarda Görülen Sağlık Problemleri

İnsan vücudu, dışarıdan gelecek ve içeriden oluşacak her türlü soruna karşı bağışıklık sistemi le korunur. Ancak bazı zamanlarda bu bağışıklık sistemi yeterli gelmez. Vücutta meydana gelen olumsuz gelişmeler, kişiye hastalık belirtileri yoluyla haber verilir. Hastalıkların gösterdiği belirtiler vücutta yer alan sistemlere özeldir. Ancak vücudun tüm sistemleri birbirini tamamladığı ve çalışırken birbirine ihtiyaç duyduğu için herhangi bir sistemdeki işleyiş bozukluğu diğer sistemleri ve bundan dolayı da tüm vücudu olumsuz etkiler.

Örnek vermek gerekirse, sindirim sisteminde bir bozukluk meydana gelmişse bu, sistemin görevini tam olarak yerine getirememesi anlamına gelir. Aynı zamanda bu aksaklıktan ötürü vücudun diğer bölgelerinde de değişik hastalık belirtileri görülür. Bunun dışında, vücudun savunma refleksleri de hastalık belirtisi olabilir. Mesela solunum sisteminde vücudun en önemli savunma refleksi öksürüktür. Akciğerlere giren toz gibi yabancı maddeleri bu öksürük yoluyla vücuttan atmaya çalışır.

sağlık

 Sağlıklı Bir İnsanda Hastalığa İşaret Eden Belirtiler Nelerdir?

*Mide hastalıkları genellikle göğüs kemiğinin alt kısmında yanma hissi, özellikle bahar aylarında şiddetli ağrı mide ağrısı, yemek vakitlerinde aşırı mide kazınması şeklinde belirti verir.

* Sürekli yaşanan hazımsızlık ve şişkinlik büyük olasılıkla sindirim sistemindeki bir hastalığın belirtisidir.

*İshal de çoğunlukla sindirim sistemindeki bir sorunu akla getirmelidir. Çünkü ince ya da kalın bağırsaklar gereğinden hızlı çalıştığında besin emilimi olmaz. Emilim olmadığında ise vücutta daha fazla posa birikmesine neden olur. Biriken posa çok su çeker ve daha sıvı kıvamlı bir dışkı atılır.

* İshal gibi kabızlık da bir hastalık belirtisidir. Bağırsakların gereğinden yavaş çalışması sonucu meydana gelir. Bağırsaklar olması gerekenden yavaş çalıştığında vücuttaki tüm su bağırsaklar tarafından emilir ve katı kıvamda dışkı oluşur.

*Yutma güçlüğü yaşanması sindirim sistemindeki bir rahatsızlığa işaret eder. Normalde çok rahat yemek yiyebilen, yediği yemeğin midesine gitmesinde hiçbir problem yaşamayan bir insan yutmakta güçlük yaşıyorsa bu bir hastalık belirtisidir.

 

*Vücudun kalp atış sayısı, tansiyon, solunum sayısı gibi hayati bulgularının normal sınırların üzerine çıkması gibi belirtiler sağlık sorunu habercisidir.

*Normal şartlarda rahat uykuya dalabilen bir insan uykuya dalarken sıkıntı yaşamaya başlamışsa vücutta bir hastalık gelişmiş ve bu hastalık merkezî sinir sistemini de etkilemeye başlamış demektir.

*Ellerde ve kollarda meydana gelen titreme, sinirlilik hali, sıcağa tahammül edememek, aşırı nemli ve terlemiş bir cilt, sık yemek yenmesine rağmen kilo alma sıkıntısı yaşama ve özellikle sürekli zayıflama, bağırsakların anormal hareketlerine bağlı ishal gibi belirtiler muhtemelen hormonal bozukluklara işaret eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.