Ana Sayfa Tarih QUSHY (UŞİ ) ANTLAŞMASI !

QUSHY (UŞİ ) ANTLAŞMASI !

38
0
Trablusgarp
Trablusgarp vilayeti ve Bingazi müstakil sancağı üzerindeki egemenlik haklarından İtalya’nın lehine vazgeçiyordu. Buna karşılık olarak da İtalya, savaş yıllarında işgal ettiği On İki Ada’yı Osmanlı Devleti’ne terk edecekti. Trablusgarp halkı dini açıdan Osmanlı halifesine bağlı kalacaktı.

QUSHY (UŞİ ) ANTLAŞMASI

Trablusgarp Savaşı sırasında İtalya Osmanlı Devletinin de içinde bulunduğu karışık durumundan Osmanlı Devletini barışa zorlamak için bir takım faaliyetlerde bulunmuştur.

Rodos ve Oniki adayı işgal etmiş ve İstanbul’ u bombalamak ile Osmanlı Devletini tehdit etmiştir. Bu durum karşısında Osmanlı Devleti barış antlaşması imzalamak zorunda kalmıştır. İsviçre’ de Osmanlı Devleti ve İtalya arasında Uşi antlaşması imzalanmıştır.

QUSHY (UŞİ ) ANTLAŞMASININ MADDELERİ

 Trabulsgarp ve Bingazi İtalya’ ya verilmiştir. Bu durumda Osmanlı Devletinin Afrika kıtasında toprağı kalmadı.

 Trablusgarp halkının dini yönden halifeye bağlı kalması kararlaştırılmıştır. Nedeni Osmanlı Devleti Trablusgarp halkı ile bağını korumak istemiştir. Bölgede halifeyi temsil etmesi için ‘Naibüs Sultan ‘ adında yetkili atanmıştır. Bu madde ile halifelik son kez siyasi güç olarak kullanımıştır.

12 ada Balkan Savaşları sonunda kadar geçici olarak İtalya’ ya bırakılmıştır. Bunun sebebi adaları Yunan işgalinden korumaktır.

Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti Kuzey Afrika bölgesindeki son toprak parçası olan Trablusgarp bölgesini de kaybetmiştir. Mustafa Kemal’ in sömürgeciliğe karşı ilk başarısı Trablsugarp savaşı sırasında Derne ve Tobruk bölgelerini kurtarmasıdır. Mustafa Kemal Trablusgarp bölgesinde mücadele için arkadaşları ile beraber ‘ Kuloğulları Teşkilatı’ adı altında bir teşkilat kurmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.