Pardus nedir ? 

PARDUS 2005 yılında TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirilinen. ve milli işletim sistemi olarak lansa edilen işletim sistemi. Devlet dailerine ve belediyelerin geçmesi planlanmak daydı bir süre yeni çekirdek yazılıp devam etmek istenilen işletim sisteminde daha sonraları mali konulardan mı yoksa başka bir sebeb,den mi belli olmaz çekirdek kadronun  tamı lavedildi.

Araya 2 senelik bir boşluk girmesinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğanın talimatı ile yeniden atılım yapılarak geliştirme ve program’lanma süreci tekrardan başlanılan Pardus  şuanda birçok kamu kurumlarında  kullanılmakda ve Pardus milyonlarca dolar’ın ülkemizde kalması sağlamakda şuan debian tapanlı paket sistemi üzerinden  geliştirilen sistem son kullanıcıların alışkanlıkları nedeni ile vataşların geçişi biraz agır ilerlesede bir kere kurulup alışılınca vaz geçilemiyor.

Pardus Nerelerde kullanılıyor?

FATİH projesi kapsamında okullara kurulan etkileşimli tahtalara özel, dokunmatik PARDUS sürümü geliştirilmişti. Milli işletim sisteminin bu şekilde 35 milyon dolar kadar tasarruf ettirdiği belirtildi

PARDUS yurt içinde birçok önemli kurum tarafından da kullanılıyor. Bunlar arasında Milli Savunma Bakanlığı, Akaryakıt İkmal ve NATO Pol Tesisleri İşletme Başkanlığı, çoğunluğu Bursa’da olmak üzere kamu hastanesi, İSKİ, başta Pendik ve Eyüp belediyeleri olmak üzere birçok kurum bulunuyor.

Pardus 17

Windows için yazılan virüslerin hiç biri pardusda çalışmamakda olup virüsden kurtulmuş oluyorsunuz. Çoğu programlar windows’a yazıldığı için program bulmakda sıkıntı yaşayan vatandaşlar Pardusa geçmekde çekincelerinin olduğunu söyleselerde aslında Pardus bir bilgisayarın yapabilecegi her şeyi yapabilmekde tek eksik kaldıgı nokta oyunlar. Oyun konusunda pardus bunu geliştirdigi bazı yamalar ile windows üzerinde çalışan oyunları açılabilmesi mümkün kılıyor şuanda steam oyunları ve çoğu oyunu desteklemekde. Pardus XFC ve KDE gibi 2 arayüz kullanmakda ve kullanıcıların zevkine kalmış bir şekilde yayınlanmakdadır.

Pardus’un Enson sürümü olan 17.3 Burdan indiribilirsiniz.

1 Yorum

  1. büyük cesaret diyebiliriz buna. çoğu devlet dairesinde çalışan adamlar yıllar sonunda windows’u ancak çözebilmişken pardus sistemine geçiş bence zor olacaktır. Hatta bi kaç belediye windows işletim sisteminin arkaplanına pardus resmi koyup geçtiğini falan ilan etmişti :))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.