Oyun Sektörünün Gelişimi

Oyun sektörü ‘nün 1962’den itibaren günümüze gelişimi çok farklı boyutlarda olmuştur. Zamanla gelişen elektronik teknoloji ile oyun sektörü birleştirildiğinde ortaya oyuncular için bambaşka dünyalar çıkmaktadır. Günümüzde artık herkes oyun yapabilir hale getirilmeye çalışılmıştır.

Firmaların bireylerin için sunduğu programlar, yazılımlar aracılığı ile bireyler kodlamayı öğrenerek görsel içerik üreterek kendi oyunlarını yapabiliyorlar.

Kişisel yapılan oyunlar oyun sektöründe aranan bir fikir ise büyük fiyatlar kazanılabiliyor ve oyun daha iyi geliştirilebiliyor. Yatırımcıların en çok destek oldukları plâtformlardan biri olan oyun sektörü büyüme devam edecek ve akıl almaz fikirler ortaya zamanla çıkacaktır.

oyun sektörü
oyun sektörü

 Eski Tarihler En Çok Satan Oyunlar Nelerdir?

1962 yılından günümüze oyun sektörünün gelişimi tartışılmaz mükemmel büyük bir dev haline gelmiştir.

Eski tarihlerin oyunları ile günümüzdeki oyunlar kıyaslanamaz derece olmasına rağmen eski yıllardaki en çok satan oyunların listesi bile çıkmıştır. En çok satın alınan oyunları sıralar isek, Pac-Man, Pitfall, Missile Command, Demon Attack, Atlantis, Adventure, River Raid, Kaboom, Space Invaders, Extra-Terrestrial isimli oyunlar en o yıllarda en çok oynanan oyunlar arasındadır.

 Dijital Oyun Nedir?

Dijital oyun kavramını açıklanması gerekir ise, oyuncu elektronik bir sistem veya bilgisayar aracılığı ile kurduğu etkileşim sonucu ekran veya benzeri bir görüntü gösterme cihazı ile gösterilmesidir.

Dijital oyun sektörünün tarihleri 1970 tarihleri gibi başlar. İlk olarak 1972 yılında, Atari firması iki kişilik masa tenisi oyunu olarak “Pong” isimli oyun makinesi piyasalarda yer bulmuştur.

1998 yıllarında Nokia tarafından herkesin bildiği “Snake” yılan oyunu sürülmüştür. Mobil oyunların temeli atılmıştır. 2009 yıllarında ise yeni bir devir kapısı açılmıştır.

Microsoft ve Sony Plastation Move gibi hareket kontrollü mekanizmalar ile oyun konsolları birleştirilerek gelişim sağlamış oyunculara yeni bir dünya açmışlardır.

Küresel olarak dijital oyun sektörü, 2011 yılsonu 70 milyar ABD doları olarak belirtilmiştir. Dijital oyun sektör bakımından büyümesini çok hızlı gerçekleştirmektedir.

oyun sektörü
oyun sektörü

 Oyun Endüstrisi Hangi Boyutlara Ulaştı?

Günümüz ile 1 Milyar üstü oyuncu vardır. Dünya nüfusunun bile 7 Milyar üstüne doğru gittiği bilinmelidir.

Günümüzde artık oyun ile tanışma yaşı 5 yaşından aşağılardadır. Dijital oyunlar ile tanışmak eskisi gibi artık yüksek yaşlarda olmamaktadır. Oyun sektörünün ekonomisi 70 Milyar dolar veya üzerini geçmiş haldedir.

Türkiye’de ise durumlar 200 Milyon dolar gibi boyutlara ulaşmıştır. Türkiye’de bu miktarın artması beklenebilir. Oyun sektörünün büyüklüğü Hollywood ve müzik endüstrisinden daha büyük haldedir.

En basit oyunlardan (Angry Birds) oyunu 500 milyondan fazla insan indirmiştir. Oyun sektöründe kişisel veya firma halinde oyun yapmak artık zor değil imkânlar doğrultusunda oyun geliştirmek artık eskide kalmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.