Ana Sayfa tarih Online Sektöre Giren Esnaflar

Online Sektöre Giren Esnaflar

81
0

Online Sektöre Giren Esnaflar

            Dünya dijitalleşiyor. Online hayat herkes için yeni bir fırsat. Online da başarıya doğru ilk adımlarını atan esnaflar onunla birlikte kazanmaya da başlayacaklar.

Dünyanın yarısından fazlasının internet erişimi olduğu düşünüldüğünde esnaflar için globalleşmenin kapıları aralanıyor. Esnafların bu işe girişmeden önce hedeflerine ulaşmak için bir

plan oluşturması gerekiyor ve bunlarla birlikte dijital sektör kanallarının nasıl işlediğini, ihtiyaçlarına en uygun seçeneklerin hangileri olduğunu, müşterilerin internet üzerinden esnafları bulmak için hangi yolların izlediğini, çevrim içi hedef tanımlamayı, kendi gelişimini gözlemlemeyi öğrenmeleri gerekiyor.

 Farklı şekillerle yararlanılan online dünya, esnaflara globalleşme fırsatı sunuyor.

Bunun için bir web sitesi tasarlamak, sosyal medya kullanmak, reklam vermek ve dijital işletme stratejisi belirlemek gerekiyor. Önce online performansı arttırmak hedeflenmelidir. Ardından potansiyel müşteriler ağınıza girebilir.

 Bir Esnaf Online Sektöre Girmeli Mi?

            Aslında bu sorunun cevabı çok basit; “Eğer ki esnaf kiraladığı veya sahibi olduğu dükkanın içerisinde 1 müşteriye ulaşabiliyorsa, online sektörde milyonlara ulaşabilir. Dükkana ödediği aylık kira bedeline, yıllık site kiralayabilir.”

 Online Sektöre Giren Esnafın Yapması Gerekenler

  1. Web sitesi tasarlamak veya satın almak,

 Kodlama bilginiz var ise kendiniz bir web site yaratabilir, eğer kodlama bilginiz yoksa profesyonel destek alarak kendi sektörünüze uyumlu bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.

  1. Reklam vermek (Opsiyonel),

 Sektöre giriş yaptığınız kategoride rakiplerinizden daha tanınır olmak için, farklı sitelere reklam verilebilir. Ufak bir araştırma ile reklam alan siteleri bulabilir hangi siteye reklam vermenizin size daha yararlı olacağına karar verebilirsiniz.

  1. Pazarlama eğitimi almak,

 Bu eğitimi alabileceğiniz pek çok farklı yer mevcut. Ancak Google Dijital Atölye ile dijital pazarlama tekniklerini ve daha fazlasını ücretsiz alabilirsiniz. Google bunun için sertifika da veriyor.

  1. Sosyal medyada aktif olmak,

 Instagram, Facebook, Youtube, Twitter, vb. platformlarda aktif kampanyalar ile takipçi sayısı arttırılıp müşteri kitlesi genişletilebilir.

  1. Aramalarda üst sıralara çıkmak için SEO araştırması yapmak,

 Her sitenin kendine özgü kullandığı SEO teknikleri vardır. Kendi kullanacağınız tekniğinizi araştırarak öğrenebilir veya işinde başarılı bir SEO uzmanından, sizi üst sıralara çıkarması için profesyonel destek alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.