Film türlerinde en çok izlenenler arasında komedi türü yer almaktadır. Günlük hayatın stresinden kaçmak isten sinemaseverler daha çok komedi filmlerini tercih etmektedir. Hem yerli hem de yabancı birçok komedi filmi bulunmaktadır. Son yıllarda artış gösteren komedi filmleri, gişede de istedikleri başarıyı yakalamıştır.

 

Yeşilçam Sinemasındaki Filmler

 

Komedi ve Yeşilçam ikilisi söz konusu olduğunda akıllara hemen Kemal Sunal ve filmleri gelmektedir. Yeşilçam Sineması’nın unutulmaz isimlerinden biri olan ve hala günümüzde her filmi izlenme rekorları kıran Kemal Sunal’ın birbirinden komik filmleri bulunmaktadır. İşte onlardan birkaçı:

Tosun paşa

Tosun Paşa: Başarollerinde Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Müjde Ar, Ayşen Gruda, Akil Öztuna, Bilge Zobu, Ergin Orbey gibi birbinden başarılı isimlerin yer aldığı, senaryosunu, Yavuz Turgul’un kaleme aldığı ve yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı Tosun Paşa filmi 1977 yılında sinemaseverler ile buluşmuştur. Seferoğuarı ile Tellioğlları ailelerinin aralarındaki mücadeleyi anlatan film, kült olan filmler arasında yerini almıştır. Yeşil Vadi ve dünyalar güzeli Leyla için mücadele eden iki düşman ailenin düştüğü komik durumlar işlenmiştir.

Çöpçüler kralı

Çöpçüler Kralı: Kemal Sunal bu defa karşımıza bir mahallenin çöpçüsü olarak çıkmaktadır. Mahalledeki bütün olayları bilen Apti, aşık olduğu kızı etkilemek için her şeyi yapmaya razıdır. Evlere temizliğe giden Hacer’in ise gönlü eski zabıta memuru Şaki’dedir. Fakat Şakir, annesine bir türlü Hacer’i sevdiğini söyleyemez ve Hacer’de Şakir’e inat, Apti ile nişanlanır ve Şakir ile Apti arasındaki amansız rekabet böylece başlayacaktır. Başrollerinde Kemal Sunal, Ayşen Gruda, Şener Şen, Türker Tekin, Erdal Özyağcılar gibi birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı film 1978 yapımıdır.

Köyden indim şehire

Köyden İndim Şehire: Ertem Eğilmez’in unutulmaz filmlerinden biri olan Köyden İndim Şehir’e, 1974 yılı yapımıdır. Define bulan dört kardeşin hikayesini anlatan filmin başrollerinde Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe bulunmaktadır.

 

Hollywood Sinemasının En Çok İzlenen Filmleri

 

Öneri filmlerine, Hollywood sinemasında komedi denilince akla gelen isimlerden biri de Jim Carrey ile devam edilebilir. Komedi türünde birçok filmi bulunan oyuncunun birbirinden başarılı komedi türünde birkaç filmi şöyledir;

Maske

Maske: Unutulmaz komedi filmlerinin başında Maske serisi gelmektedir. Başrollerinde Jim Carrey,Cameron Diaz, Joely Fisher gibi ünlü isimlerin yer aldığı komedi filmi, 1994 yılı yapımıdır. Bir banka memurunun bulduğu ilginç maskeyi yüzüne takması ile başlayan maceranın serisi en çok izlenen komedi türü filmler arasında yer almaktadır.

Aman tanrım

Aman Tanrım: Başrollerinde Jim Carrey, Morgan Freeman, Jennifer Aniston, Steve Crall’ın yer aldığı film, her şeyden şikayet eden bir muhabirin hayatını anlatmaktadır. Bruce, bir gün karşılaştığı insanın ona güçlerini verme ile ne yapacağını şaşırır ve bu özel güçler sayesinde komedi başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.