Ana Sayfa tarih Mitolojik Varlıklar !

Mitolojik Varlıklar !

48
0
Mitolojik Varlıklar

Mitolojik Varlıklar !

 Mitoloji; ezoterik kitaplarda ve birtakım destansı olaylarda geçmekte olan ve gerçekliği hususunda ortak paydada buluşulamayan bir kavramdır. Antik Yunandan Paganlara, Sami ırklarından Uzak Doğu felsefelerine kadar pek çok yerde mitolojiye ve mitolojik varlıklar ve olaylara rastlanmaktadır.

 Porto Riko Mitolojisi

Chupacabra
mitolojik varlıklar

 Mitolojik varlıklardan ilki; yakın dönemde dünyayı saran ve herkesin endişeye kapılmasını sağlayan Chupacabra adlı Porto Riko mitolojisidir. Anlatılana göre ilk olarak 1995 yılında görülen ve keçi, tavşan, köpek, tavuk ve sair hayvanların kanının emerek hayatına son verdiği iddia edilen mitolojik varlıktır.

Anlatılana göre bu yaratık iki ayakları üzerinde durabilen ve tüysüz bir yaratıktır. Korkunç bir dış görünüme sahip bu canlı pek çok kişinin korku duymasına sebep olmuş ancak o tarihten bu zamana değin herhangi bir şekilde bir kez daha görülmemiştir.

 Türk ve Altay Mitolojisi

Baba Yaga
mitolojik varlıklar

 Kendi tarihimizin karanlık dönemlerine uzanan ve bizim yanımızda Altay ve Bulgar mitolojisinde de yer alan Baba Yaga, kötülük sembolü olan bir iblis olarak geçmektedir.

Bizim kaynaklarımızda ise Yek olarak tanımlanmakta olan bu iblis görünümlü yaratık, insanların iradesini kendi ihtiyarından ve kontrolünden çıkarmakta ve inanışa göre insanları kötü yollara sevk etmektedir.

Türk ve Altay inancına göre Baba Yaga’ nın fiziksel özellikleri; kısa boylu, çiçek bozuğu yüze sahip ve fevkalade güçlü bir yaratıktır. Bunun yanı sıra Türk mitolojisinde yer alan Yaka ismi verilen kötü ruh ile bağlantılı olan Baba Yaga yerin altında yaşamakta ve çok seyrek bir şekilde yeryüzüne çıkmaktadır.

 Gamayun

 Gamayun
mitolojik varlıklar

 Mitoloji kaynaklarında geçen bir diğer varlık ise Gamayun adlı yaratıktır. Bilhassa Slav mitolojisinde yer alan Gamayun; kadın başının kuş vücuduna entegre edilmesi şeklinde tarif edilmektedir. Fevkalade yüksek ilme ve bilgiye sahip bu varlık sadece dönemin arif ve bilginleri ile konuşur onlara birtakım ezoterik ilimleri öğretir ve sonrasında ise göğe uçmaktadır.

 Curupira

Curupira
mitolojik varlıklar

 Curupira adlı mitolojik yaratık bilhassa Latin Amerika ve özelinde ise Brezilya mitolojisinde geçmektedir. Tarihin gizli kalmış devirlerine dayanan bu yaratık ile ilgili günümüze ulaşan bilgi sınırlı olmakla birlikte yaygın inanışa göre şeytani vasıfları olduğu bilinmektedir.

 Uzak Doğu Mitolojisi

Kumiho
mitolojik varlıklar

 Kumiho adlı Uzak Doğu mitolojisine ait bu yaratık oldukça farklı niteliklere sahiptir. Aktarılana göre Kumiho kuyruğu olmayan bir tilki görünümde olan bir resimdir.

İnanışa göre resimden çıkması için bir kimsenin resme dokuz kuyruk çizmesi gerekmektedir. Kumiho resimden çıktıktan sonra insan görünümü alabilen bir yaratıktır. Ancak insan formuna dönüşebilmesi için yüz insanın ciğerini yemesi gerekmektedir. Ayrıca fevkalade etkileyici bir güzelliğe sahip olduğu da anlatılarda geçmektedir.

 Fransa Mitolojisi

White Lady
mitolojik varlıklar

 Şimdi sırada ilgi çekici bir Avrupa mitolojisinde yer alan varlık gelmektedir. White Lady olarak geçen beyaz kadınlar Fransız mitolojisini konu eden kaynaklarda ve süregelen anlatılarda sıklıkla adından söz ettirmektedir.

Beyaz kadınlar bilinene göre bir köprünün başında beklemekte ve gelen erkeklere yüzlerini göstermeden onlarla dans etmekte ancak istekleri reddedildiği takdirde erkekleri işkence ile öldürdükleri söylenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.