Ana Sayfa Tarih LONDRA ANTLAŞMASI- 1913

LONDRA ANTLAŞMASI- 1913

39
0
Londra antlaşması

LONDRA ANTLAŞMASI- 1913

  1. Balkan Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti savaşı kaybetmiştir. Bunun sonucunda da Osmanlı Devleti ve Balkan Devletleri arasında Londra antlaşması imzalanmıştır. Balkan Savaşları sırasında Arnavutluk bağımsızlığını ilan etmiştir. Milliyetçilik akımının etkisi ile Osmanlı Devletinden ayrılan son balkan devletidir. Batı Trakya, Doğu Trakya, Makedonya, Gökçeada ve Bozcaada hariç Ege adaları da 1. Balkan Savaşı sonrasında kaybedilmiştir.

LONDRA ANTLAŞMASININ MADDELERİ

Londra antlaşması Osmanlı Devleti ve Bulgaristan sınırı Midye- Enez hattı olarak belirlendir. Kırklareli ve Tekirdağ dahil Doğu Trakya kaybedildi. Yani Osmanlı Devletinin Balkanlarda toğrağı kalmadı.

 Arnavutluk ve Ege adalarının durumunu büyük devletlerin belirlemesine karar verildi.

Bunlar dışında savaşın sonucunda bir takım gelişmeler ortaya çıkmıştır. Osmanlı Devleti Milliyetçilik akımına karşı Balkan bölgesinde ki Türkleri kışkırtmak için 1912′ de Türk ocaklarını kurdu.

 

BALKAN SAVAŞINDAKİ TARİHİ OLAYLAR

  1. Balkan Savaşında bir takım tarihe damga vuran gelişmeler yaşanmıştır. Savaş sırasında adaları korumak için görevlendirilen ve Hamidiye savaş gemisini kullanarak onlarca Yunan gemisini tek başına batıran kişi Rauf Orbay’ dır. Rauf Orbay bu tarihi başarısı ile Hamidiye Kahramanı ünvanını almıştır.

1. Balkan Savaşında Kazım Karabekir ve Şükrü Paşa Lüleburgaz dolaylarında verdikleri mücadele de esir düşmüştür. Sonrasında tekrar bırakılsalar da tarihe Lüleburgaz Savaşı sırasında esir düştükleri damga vurmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.