Ana Sayfa tarih Kişiler Nasıl Borsada Başarılı Olur ?

Kişiler Nasıl Borsada Başarılı Olur ?

85
0
borsada-basarili-olmak

Kişiler Nasıl Borsada Başarılı Olur

1-Bir Yatırımcı Olarak Kendinizi Tanıyın – Disiplini Elden Bırakmayın

 Borsa,da Yatırımlara başlamadan önce kendinizi bilmekte fayda vardır. Aceleci, sabırsız ve tezcanlı bir kişiliğe sahipseniz başarılı olmanız oldukça zordur.

Gerek ülke, gerek içinde bulunduğunuz sektör gerekse de kendi psikolojiniz içinde sakin kalabilmeniz, çabuk karar alabilmeniz ve organize olabilmeniz mutlak surette önemlidir.

Duygularınızı kontrol edebilmeniz nasıl manevi hayatınızda yarar sağlıyorsa maddi hayatınızda da size yarar sağlayıp başarı getirecektir.

Borsa için yaptığınız yatırımların temeli disiplindir. Karşılaştığınız veya karşılaşacağınız tüm durumlara önceden hazırlıklı olmalı, yatırımlara başlamadan önce kendi limitlerinizi belirleyip bunlara göre hareket etmelisiniz.

Hangi yatırım araçlarıyla işlem yapacağınız, hangi sektörde yatırım yapacağınız, alım-satım seviyeniz ve risk durumunuzu belirleyip buna göre hareket etmeniz gerekmektedir.

 2-Piyasa, Sektör ve Yatırım Araçlarını Tanıyın – Tecrübe Edinin

 Kişi kendine yatırım yaparsa daima kazanmaya mahkumdur. Şöyle ki; yatırım işi ile meşgul bir bireyin, piyasayı tanıması, sektörlerdeki iniş ve çıkışları görebilmesi, yapılan yorumları dikkatle dinlemesi, gerek akademisyen gerekse de ekonomistlerin tavsiyelerini kulak ardı etmemesi, yatırım araçlarını gerek hukuki gerekse de ekonomik olarak bilmesi gerekmektedir.

Hangi makamda bulunursak bulunalım, hangi iş ve sektörde olursak olalım tecrübe mutlak surette çok önemlidir.

Sizin bu sektördeki tecrübeniz, bu sektördeki başarı ile doğru orantılı olacaktır.

Ülkemizin gerek diplomatik gerekse de ekonomik olarak atacağı adım ve işbirlikleri, kuşkusuz ekonomimizi topyekün olumlu veya olumsuz hareketlendirecektir.

Bu tecrübenin sağlanması adına günümüzde yatırım şirketleri, yatırımcılarına demo-forex hesapları kullanımı sağlamakta, bireyin azami tecrübe ile yatırım yapmasını sağlamaktadır.

Analizler ve tavsiyelerden çeşitli sonuçlar çıkarmanız, ekonomik terimler ile aşina olmanız ekseriyetle faydanıza olacaktır.

 3-Günceli Takip Edin – Riskleri Sınırlandırın

Bir yatırımcı için geçmiş ne kadar önemliyse bugün de kuşkusuz o kadar önemlidir.

Sektörlerdeki hareketlenmeler, mevcut bir firmanın sektörden çekilmesi, yeni bir firmanın sektöre girmesi, Döviz kuru ve altındaki dalgalanmalar, açıklanan ekonomik veriler, uygulanan ambargolar ülkeleri olduğu gibi sizi de etkileyecektir. Bunun için önlemler almalı ve karınızı maksimum, zararınızı minimuma indirmelisiniz.

İnsanoğlu var olduğu sürece yaptığı her eylemde risk kavramı olacaktır.

Bir yatırımcı olarak yapılması gereken; risklerin kısa-orta-uzun vadede sınıflandırılıp alınacak tedbirler ile sınırlandırılması olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.