Ana Sayfa tarih Kehanetler İnların Bilinmeze Olan Arzusu!

Kehanetler İnların Bilinmeze Olan Arzusu!

70
0
kehanetler

Kehanetler, insanlık tarihin en başından itibaren insanların kafasını kurcalayan konuların başında gelmektedir.

İnsanlık var olduğundan bu yana, kendinden daha yüce, bilgili ve güçlü varlıklar olduğuna kendini inandırmıştır ve bu durum günümüzde dahi devam etmektedir.

Bu ihtiyacın bir sonucu olarak da kahinler ve kehanetler doğmuştur. Kahinler, toplumlarda bir şeyler önceden görebilme, bilebilme hatta ve hatta değiştirebilme gücüne sahip insanlar olarak konumlandırılmışlardır.

Kahinler bu gördüğü olaylara ise ‘kehanet’ adı verilmiştir. Kahinler, kehanetlerin durduk yere ortaya çıkmadığını savunmuşlardır. Çok tanrılı dinlerde kehanetleri doğuran sebepler olarak insanların tanrıları kızdırması görülmüştür.

Tek tanrılı dinlerde ise, Tanrı’nın insanların yanlışları için onları cezalandırma isteğinin kehanetlere yol açabileceği düşünülmüştür. Günümüzde ise, kehanetler oldukça dikkat çekici mistik konuların başında gelmektedir.

Kehanetler Tarihi

Kehanetler, insanlık tarihinden beri var olmaya devam etmektedir.

Yazıyı ilk bulan Sümerlerin yazdığı Gılgamış Destanı, bu kehanetleri içinde barındıran bir antik öge olarak gösterilebilir. Bu destanda, insanların tanrıları kızdırdıkları ve bunun sonucunda da önceden belli ve ne yapılırsa yapılsın değiştirilemeyecek felaketlerin olacağı kahinler tarafından ölümlülere söylenmiştir.

Bu destan, kehanetleri anlamada klasik ancak bir o kadar da basit bir yol olarak görülebilir. Üstelik, insanların oluşturduğu, bilinen ilk yazılı metin olan Gılgamış Destanı diğer pek çok açıdan da oldukça öğreticidir.

Tarihte biraz daha ilerilere doğru geldiğimizde karşımıza Antik Yunan kahinleri çıkmaktadır.

Antik Yunan’da, kahinlerin daha çok büyük ve ünlü Apollon tapınaklarının bulunduğu ‘Orakl’ civarında yoğunluk kazandığı bilinmektedir. Kahinler, buralarda çeşitli şeyler okuyarak, görerek ya da düşünerek belli kehanetlerde bulunmuş ve bunların ne olursa olsun gerçekleşeceğini belirtmişlerdir.

Kehanetler tarihi, örneklerde gösterildiği üzere çok eskilere kadar gitmektedir. Günümüzde ise bilinen son kehanetlerde bulunan kâhin Baba Vanga ise 1996 yılında hayatını kaybetmiştir.

Baba Vanga’nın Kehanetleri Nelerdi?

Dünya tarafından bilinen ve kendine herkesin ‘kahin’ dediği Baba Vanga aslında bir Makedon doğumlu olan Bulgar’dır. Küçük yaşta yıldırım çarpması yüzünden gözlerini kaybetmiştir.

Baba Vanga’nın insanlara olacağını söylediği kehanetler şunlardır; Sovyetlerin çökmesi, Prenses Diana’nın ölümü, 11 Eylül İkiz Kuleler Saldırısı, 2018 yılında Çin dünyanın süper gücü olacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.