hamile anne sağlığı Ruhsal Sağlığının Önemi

Aile Ve Kadın

Kadın ve aile

Aile; toplumun oluşmasını sağlayan küçük birey topluluğudur. Ailenin oluşmasındaki en büyük etkenin sahibi olan çocuk; ailenin de neslinin devam etmesinde en büyük etkiye sahiptir. Kadın; küçük yaşlarda kız çocuğu, büyüdükçe genç kız ve evlenip bebek sahibi olduktan sonra anne ile adlandırılır.

 Hamilelik Ve Hamilelikte Oluşan Değişimler

deişimler

Hamilelik bir kadının hayatı boyunca hem fiziksel, hem psikolojik olarak yaşayabileceği en özel süreçten birisidir. Anne olmak her ne kadar kadına verilen en değerli ve özel hediye olsa da aynı zamanda anneye ve aileye hayatı boyunca devam edecek bir takım sorumlulukları da getirmektedir. Kadın hamile olduktan sonra bedensel ve fiziksel olarak değişime uğramaya başlar. Beden, bebeğin ilk oluşum anından itibaren vücudu hamilelik sürecine göre hazırlamaya başlar.

Belirgin sağlık sorunları; bulantı, iştahsızlık, yorgunluk ve uyku bozuklukları gibi sağlık sorunları oluşmaya başlar. Bebeğin anne karnındayken beslenmesi için plasentanın oluşması ile birlikte, dış etkenlerden korunması için anne rahminde sıvı dolu bir kesenin içinde büyümeye devam etmesi ve bebek büyürken ihtiyacı olan kan ve diğer ihtiyaçlar için organların iki kat daha fazla çalışması gerektiğini sinyaller. Doğum yaklaştıkça bebeğinde de büyümesiyle anne fiziksel olarak değişime uğramaya başlamaktadır. Doğum süreci ve sonrasında annenin vücudu bebeği sağlıkla dünyaya getirmek, beslemek, büyütmek ve tüm bu görevleri yerine getirmek için hazırdır.

 Hamilelikte Oluşan Ruhsal Değişimler

hamile anne sağlığı

Fiziksel olarak vücut kendini hazırlarken, hormonların değişime uğraması ile annenin ruhsal değişimleri de başlamıştır. Anne adayı, hamilelik sürecinde daha hassas, daha kırılgan ve daha çok ilgiye muhtaç olduğu bir döneme girmiştir. Bebek anne bedeninde büyümeye devam ederken aslında annenin bütün vücudunda anneyi doğrudan etkileyen hormonlar sayesinde annenin ruh hali sürekli değişim göstermektedir. Anne adayı, değişen hormonlar ile birlikte yoğun duygular içine girebilir, bebek ve hamilelik konusunda endişe ve korkular yaşamaya başlar. Bebeğin doğumunu, sağlıklı olup olmayacağı ve bakımı ile ilgili düşünceler anneyi yorarak stresli bir döneme girmesine sebep olur.

 Hamilelikte Annenin Ruh Sağlığının Önemi

hamile anne sağlığı

Hamilelik dönemi bir kadın için ömrü boyunca yaşayabileceği en güzel dönemlerden biridir ve bu yüzden mümkün olduğunca keyifli geçirilmelidir. Yaşanan bütün duygusal karmaşalar ve endişeler aslında hamilelik sürecine özgüdür ve doğumdan kısa süre sonra yok olurlar.

Daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik süreci ile büyüyen bebekler doğumdan sonra hayata daha kolay alışma evresi geçirmekte olup; daha sakin ve uyumlu olurlar. Rahat hamilelik geçiren anne, doğumdan sonra da bunun etkilerini hem kendisinde hem de bebekte görebilmektedir. Annenin psikolojik durumu süt artımını ve lohusalık döneminin nasıl geçebileceğini önceden belirleyen etkendir. Baba adayı ve ailelerin, anneye hamilelik döneminde ve doğum sonrası süreçte psikolojik olarak destek olması çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.