Filmler İçin Yapılan Özel Efektler 

Film Efekt’leri

 Film izlemek öyle kanalları gezerken karşına çıkan rastgele bir filmin, sadece o sahnesini beğendiğin için takılıp, başıymış sonuymuş demeden izlemek film izlemek değildir. Filmleri ve oyuncuları yargılamadan önce başından sonuna kadar izlemek de bazen yeterli olmayabilir. Filmlerin içeriği kadar kamera arkası da ciddi önem taşır. O sonsuz uçurum sanılan yerin aslında yeşil ekrandan ibaret olması fakat oyuncuların, sanki gerçekten uçurumun yanında gibi hissetmeleri, hazırlanan özel efektleri kafasında gerçek gibi canlandırıp oynamaları gerçek oyunculuktur.

 

 Film Bütçesi ve Özel Efektler

Film Efekt'leri

Film Efekt'leri

             Kafanızda yanlış bir algı oluşturmayı istemiyorum, yapımcılar gerçek bir uçurum bulmak yerine özel efekt kullanıp bütçeyi kısıyorlar gibi bir algı oluşmasın. Öyle ki bazen özel efektlere harcanan parayla gerçek bir uçurumda bulunabilirdi. Bunun bir sebebi olmalı, gerçek bir uçurum tehlike farz ettiği gibi yazarın hayalindeki uçurum olmayabilir. Burada mesele elde olanla yetinip bir film çekmek değildir, burada mesele yazarın, yapımcının ve izleyicilerin hayalindeki filmi yaratmak. Hal böyle olunca bu efektlere tonla para akıtılıyor.

Film Efekt’leri

 Peki ya Patlamalar, Onlar Gerçek mi?

Film Efekt'leri

Film Efekt'leri

Aslında bu sorunun tam bir cevabı olmamakla beraber, günümüzde çıkan filmlerin çoğunda artık bütçeden kısılmıyor, o yuvarlanan otobüsler genelde gerçekten yuvarlanıyor. Özel efektler yine kullanılıyor. Bir yanda gerçek otobüs bir yanda gerçeği aratmayan uçurumlar izleyenlere tam bir görsel şölen sunuyor

Film Efekt’leri

 Özel Efektler Oyuncuların İşlerini Kolaylaştırıyor mu?

Film Efekt'leri

Film Efekt'leri

Bana kalırsa oyuncuların işleri hep zordu ve özel efektlerin pek fazla kolaylaştırıldığı söylenemez. Mesela ben oyuncu olsaydım eminim hiç beceremezdim. Aslında ölmediğini bildiğim bir insan için filmde ağlamak için maalesef bir özel efekt yok. O rolü yaşaman lazım illa ağlayacaksın diyor yönetmen. Bu sebepten oyuncuların işleri pek de kolaylaşmış sayılmaz.

 

 Türk Dizileri-Filmleri Neden Hep Aynı?

Türk dizilerinin konuları nedense hepsi aşk üzerine kurulmuş, ne var yani bunda derseniz size şöyle açıklayabilirim; aşk konulu filmler genelde sakin geçerler ne özel bir efekte ne de gerçekten patlayan arabalara, helikopterlere gerek vardır. Ben zannetmiyorum ki yazarlar, yönetmenler de aşk temalı dizler üretmek istiyor. Türk sinemasına gelirsek niye kimse filmlere ciddi yatırımlar yapmıyor?

Ya aşk ya komedi filmlerini görmekten resmen bıktım. Ama diğer ülkelerde işler böyle değil. Örneğin Deadpool filmine çok ciddi yatırımlar yapıldı (yaklaşık 60 milyon dolar) ve daha o yıl içerisinde yaklaşık 10 katı hasılada ulaştı. Ben istiyorum ki bizim filmlerimize de daha iyi paralar yatırılsın daha iyi efektler, daha gerçekçi sahneler olsun. Yanlış anlaşılmasın ben bir sinemasever olarak yapımcılara da hak veriyorum. Türkiye’de sinema kültürü henüz tam olarak gelişemedi ama günden güne sinemalara daha çok gidilmeye başlandı.

 

Özetle; Filmlerde kullanılan özel efektler olmazsa olmaz, Ne kadar sinemaya gidersek filmlerin kalitesinin de o kadar artacağına inanıyorum.

Film Efektlerine bir kaç örnek vermek gerekirse:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.