Ana Sayfa tarih En iyi Otomatik Vites Araba Modelleri

En iyi Otomatik Vites Araba Modelleri

77
0
otomatik vites arabalar

Otomatik Vites Araba Modelleri

            Kalabalık şehirlerde sıkça olan trafik sıkışması sürücüleri bir hayli yıpratmakta. Düz vites araba süren bireyler saniyeler içinde araba vitesi değiştirmekten sıkılmış olsa gerek ki şehir içi otomatik araba kullanımı büyük bir hızla artıyor. Debriyajın olmaması otomatik arabaların kimilerine göre büyük bir artısıdır ama bazı insanlar düz vitesi zor ve yorucu olmasına rağmen sevdikleri için bu pek dikkatlerini çekmiyor. Otomatik vites talebi arttığı için birçok araç firması ünlü serilerinin bir de otomatik vites versiyonlarını piyasaya sürmüştür. Ünlü alman firması BMW’nin neredeyse bütün araçları yarı otomatiktir mesela. Otomatik vites Kuzey Amerika’da yaygın olarak kullanılır üstelik vitesleri de direksiyon vites.

 Otomatik Araba Zararı Ve Yararı

 Zararı

            Düz vitese kıyasla birçok artısı olan otomatik vites arabanın birçok da eksi yönü vardır. Otomatik vites arabanın tamiri düz vitese göre bayağı bir pahalıdır üstelik daha sık bozulur. Otomatik vites araç motor gücünü çok geç verir yani siz son gaz pedala bastıktan saniyeler sonra motor gücü verir. Şanzımanı son derece hassastır ve bozulduğu an tamiri sıkıntılıdır. Düz vites ile otomatik vitesin arasında aynı model aynı paket olmasına rağmen en az dört beş bin TL fark vardır. Otomatik vites düz vitese göre daha çok yakıt tüketir. Fren balataları düz vitesin aksine çok çabuk yıpranır, düz viteste 10 bin kilometrede değişilen fren balataları otomatik viteste 7-8 bini görmemeli.

otomatik vites

 Yararı

            Otomatik vites arabada vites atma sorunu olmadığından yol tutuşunuz ve dikkatiniz daha sağlam olacaktır. Sıkışık trafik sizi o kadar da etkilemeyecektir özellikle sol ayağınız düz vitesin aksine hep rahat bir konumda olacaktır. Acemiler için birebir olan otomatik vites araba sürücüye düz vitese göre daha az zorlanarak trafik tecrübesini kazandırıyor. Yokuş veya rampalarda kalkışınız otomatik arabalarda hiç sorun değildir.

 Otomatik Araba Modelleri

            Otomobil firmalarının otomatik vitese önem vermesinden dolayı birçok otomatik vites araba modeli var. Bunlardan biride şirketlerin ve kiralama firmalarının vazgeçilmezi Renault Fluence’dir. Halk arasında bayan arabası olarak bilinen birçok Hatchback arabada yine otomatiktir örnek olarak; Hyundai i10, Nissan Micra, Toyota yaris gibi daha nice otomobil modelleri var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.