Elektronik Ortamda Ürün Satışı Nasıl Yapılır

e-ticaret Elektronik ticaret, ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılmasında, satış ve dağıtımında büyük bir öneme sahiptir. Büyük ve küçük çapta birçok şirket hatta şahıs, elektronik ticaret sistemi üzerinden ürün veya hizmet pazarlamaktadır.

 Ticaret Sisteminde Yenilik

Elektronik ticaret (e-ticaret), dünya çapında kabul görmüş, arz ve talep noktasında üreticiye ve tüketiciye her türlü kolaylığı sağlayan bir sistemdir. E-ticaret sistemi üretici ve tüketici arasındaki prosedürleri ortadan kaldırarak hem üreticiye hem de tüketiciye kaliteli bir sanal ortam sunmaktadır.

İnternet üzerinden kullanılan birçok teknolojik araç, aynı anda çok hızlı ve daha güvenilir bir şekilde transfer edildiğinden, bu transferlerden doğan maliyetler de doğal olarak diğer araçlara oranla bir hayli düşüktür.

elektonik_ortamda_urun_satisi

Gelişen teknoloji ve yazılımlarla birlikte geçmişte kullanılan e-ticaret sistemi araçları (iletişim, görüntü, ses, ödeme sistemleri vs.) günümüzde daha hızlı ve uygun bir veri tabanına sahiptir.

Somut bir mağazadan, marketten veya firmadan bulunamayacak birçok ürün ve hizmet, e-ticaret sistemi ile birlikte nihai kullanıcıya daha fazla seçenek sunmakta ve aradığını bulma konusunda geniş yelpaze sunmaktadır.

E-ticaret sistemi, tüketicilerin global olarak pazara sunulan ürün ve hizmetler ile ilgili olarak daha kapsamlı bilgiye sahip olmalarını ve üretici olarak yeni solukların ulusal pazarlarda rekabet ortamına adım atmalarına imkan sağlamaktadır.

Daha ucuz ve kalite oranı daha yüksek olan ürün ve hizmetlerin dünya pazarına açılması, hem üreticiler arasındaki rekabeti arttırmakta hem de tüketiciye daha kapsamlı seçenek yapma imkânı sunmaktadır. Üreticilerin kendi aralarında rekabet olması, pazardaki ürün ve hizmetlerin kalitesine de olumlu yönde etki etmektedir.

 E-ticaret Sistemi Üzerinden Ürün veya Hizmet Satışı

Yapılan e-ticaret sistemi üzerinden ürün veya hizmeti üretenler ya da bunların tefariğini sağlayanlar, bu ürün ve hizmetleri tanıtırlar, tüketicilerin de bu tanıtılan ürün veya hizmetleri inceleyerek ihtiyaçlarına uygun olan ürün veya hizmetlere ulaşmaları hedef alınır.

Tüketici tarafından talep edilen ürün veya hizmet pazarlanan web sitesi üzerinden tedarikçiye iletilir, tedarikçi de talep edilen ürün veya hizmetin ödemesini ilgili banka aracılığıyla teyit eder ve uygun koşullar içinde tüketiciye ulaştırır.

Bu sistem sayesinde üretici ve tüketici memnuniyeti olumlu olarak en üst seviyelerdedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.