Ana Sayfa tarih Elektrikli Araba Özellikleri Nelerdir ?

Elektrikli Araba Özellikleri Nelerdir ?

63
0
Elektrikli-otomobil-

Elektrikli Araba Özellikleri Nelerdir ?

            Elektrik enerjisini hareket (dinamik) enerjisine çeviren ve bunu tekerleklere ileten bir mekanizma mantığı ile çalışan otomobillere denir.

Elektrikli araçlar fosil yakıtlarıyla çalışan yani benzin, motorin ve LPG gibi yakıtlarla çalışabilen içten yanmalı motorlar yerine elektrik bataryaları veya elektrik motorları ile yolan alabilen otomobillerdir.

Diğer otomobillerden kendini ayıran tek fark kullanmış oldukları motorlardır.

Elektrikli arabaların gelişmesi 19 yüz yılın sonlarına doğru başlamıştır. Bunun en büyük etken batarya sistemlerinin daha fazla enerji depolaması olarak görülüyor. 20 yüz yıl da ise daha fazla kullanım alanı ortaya çıkması ve çevreye daha duyarlı hale gelmesi ve dünya da giderek fosil yakıtların pahalı ve giderek azalması gibi etkenlerden dolayı daha cazip hale gelmeye başlamıştır.

            Bildiğimiz gibi elektrik enerjisi ile çalışan araçlar fosil yakıtlar ile çalışan araçlara göre çevreye daha fazla duyarlı ve ekonomik olarak daha ucuz.

Az enerji ile daha fazla yol alması ve doğaya salmış olduğu karbon emisyonunun daha az olmasıdır.

Bunun yanında benzin istasyonlarında kısa sürede şarj edilebildiği gibi, ev ve iş yerlerimizde kısa bir zaman diliminde şarj edilebilip, bize böyle bir kolaylık sağlıyor.

 Elektrikli araba tipleri iki şekildedir bunlar; Hibrit ve Tam Elektrikli otomobiller.

 Hibrit Otomobiller

            Bu araçlar hem içten yanmalı yani benzinle çalışan hem de elektrikle çalışan motorları bulunuyor ve yakıt durumlarına göre motorlardan birini seçerek güç üretirler. Yani araç öncelikle batarya ile hareket ediyor daha sora batarya da herhangi bir azalma gözlendiği zaman motor otomatikman sürücüyü uyarıp benzin motoruna geçiş sağlıyor.

Toplam mesafeye bakıldığı zaman bu araçlar 100 kilometrelik yolu 3-5 litre arası yakıt yakıyor ve bizi yakıt masrafından kurtarıyor.

   Tam Elektrikli Otomobiller

 Sadece elektrikle çalışan ve bir tam şarj ile 300 kilometreye yakın yol alabiliyor. Bu alanda otomobil firmalarından sadece Tesla firması tam elektrikli araba üretim yapıyor. Ve bu alanda birçok üretici firmalar kendini geliştirme temposuna girmekte.

 Elektrikli Arabaların Bazı Özellikleri

 Yakıttan tasarruf sağlar.

 Çevreye duyarlı ve daha az sera gazı salınımı yapar.

 Fosil türevi yakıtlara bağımlılığı daha az bir hale gelir.

 Bazıları çift motorlu olduğu için daha fazla efor sağlar.

 Çok sessiz çalışma sistemleri var.

 Motor ömürleri yaklaşık 1 milyon kilometredir.

 Aracın başlangıç fiyatları yüksek, buna karşılık yakıt ve bakım maliyetleri çok düşüktür.

 Şebeke elektriğinden şarj edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.