Ana Sayfa tarih Elektironik Sigara İçmek daha mı Güvenli ?

Elektironik Sigara İçmek daha mı Güvenli ?

85
0
elektironik sigara

Elektironik Sigara İçmek daha mı Güvenli ?

Bir çok kişinin merak etdiği konu Elektironik sigara zararlımıdır konusunu sizler için araştırdık

Yapılan araştırmlar çok fazla olmasa da yinede size fikir verme konusunda faydalı olucağını düşünmekdeyiz.

1: Genel inanışa göre  sigaranın Elektironik sigara olandan çok daha zararlı olduğu.

Doğrudan tütün içiciliği (sigara, pipo, nargile), elektronik olandan daha zararlı olduğu fikri ağır basıyor.

Elektironik sigara ve normal sigaraya göre bakıldıgında İlk etapda  temel farklılık şu  tütünün içindeki kimyasalların neredeyse hiçbiri yok Elektironik sigara nın içinde.

elektironik sigara

Sigaranın içine konan likit Diye adlandırılan sıvı , gliserin, propilen glikol, su, nikotin ve aromadan oluşuyor.

Dolayısı ile nitrozaminler başta olmak üzere bilinen kanserojen etkili maddeler yok elektronik olanın sıvısında

İngiltere’de yapılmış olan bir araştırma da elektronik sigara normal tütün ürünlerinden çok daha güvenli bir seçenek olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmaya çalışmasına  göre, gerçek sigaradan elektronik sigaraya geçenlerin vücutlarında altı ay sonra, normal sigaraya devam edenlere kıyasla ok daha az kansere yol açan etken maddeye rastlandı.

Çalışmalarda ,yapılan görüşe göre  daha güvende olmaları için sigara içenlerin tamamen elektronik sigara ya da nikotin ikame tedavilerine geçmeleri gerekiyor.

Araştırmayı yürüten ekibin başı University College London’dan Lion Shahab “Elektronik sigara,larla vücuda giren zehirli kimyasalların, temsili deneyler kullanan daha önceki araştırmalarda söylenenden kayda değer miktarda daha az olduğunu gösterdik. Bu da, elektronik sigaraların güvenliği konusundaki şüphelerin yanlış olduğunu gösteriyor” dedi.

‘Yüzde 97 daha az zehirli madde’

Shahab ayrıca “Bulgularımız elektronik sigaraların daha güvenli olmalarının yanı sıra verdikleri nikotin miktarının normal sigaralardan çok da farklı olmadığını gösterdi. Böylece insanlar yoksunluk krizleriyle daha güvenli bir şekilde başa çıkarak, sigarayı toptan bırakabilir” diye konuştu.

Türkiye’de yapılan bir diğer araştırma ise Erciyes Üniversitenin yapmış olduğu araştırmadır.


Doç. Dr. Fatih Uğur , yapılan araştırmada yaptığı açıklamada elektronik sigara da tütünün yanmasıyla oluşan, kanın oksijen taşıma kapasitesini bozan karbonmonoksit ve kanserojen olan tarın bulunmadığını söyledi.

Bugüne kadar yapılan anket çalışmalarında elektronik sigaranın yüzde 30 ile yüzde 80 arasında normal sigarayı bırakmaya, yüzde 70 ile yüzde 90 arasında da sigarayı azatmaya yardımcı olduğunun bildirildiğini ifade eden Uğur, elektronik sigaraya bağımlılığın ise normal sigaraya göre yüzde 25 ile 60 arasında olduğunu kaydetti.

Uğur, elektronik sigara  kullanırken en sık boğazda rahatsızlık ve ağızda kuruluk gibi şikayetler ortaya çıktığını belirterek, bunları kullanıcıların en fazla dörtte birinin söylediğini, ayrıca her kullanımda oluşmadığının ve şiddetli düzeyde olmadığının ifade edildiğini anlattı.

Prof. Dr. Emel Köseoğlu ise 2003 yılında patent almış yeni bir ürün olan elektronik sigara üzerinde yapılmış bilimsel araştırma sayısının az olduğunu belirtti.Mevcut çalışmaların da az sayıda kişi üzerinde gerçekleştirildiğine dikkati çeken Köseeoğlu, şöyle devam etti:

Çalışmalarda içimde görülen rahatsızlıkların zaman içerisinde azaldığı belirlenmiştir.

Elektronik sigara içimiyle vücuda alınan nikotin normal sigara içenlere göre oldukça az olduğu belirlenmiştir.

Sigarayı bırakmaya çalışırken  oluşan endişe, depresyon, açlık, düşük konsantrasyon gibi yoksunluk belirtilerini normal sigara kadar olmasa da giderdiği belirlenmiştir.

Bu şekilde normal sigara içme isteğini azalttığı ortaya konmuştur.

2 Araştırmada da görüldügü üzere elektironik sigara normal sigaradan daha az zehirlemekde ve sigarayı bırakmak da yardımcı olduğu gözler önüne serilmekde uzun süreler normala sigara kullanıcı biri olarak ben de elektirinoik sigara geçmiş bulunmakdayım 3 yıla yakındır kullandığım üründen teknik açıdan bir sorun ile karşılaşmadım aldıgınız likitlerin korsan olmamasına ve yasal onaylı likitleri tercih etmeniz sizler için daha faydalı olucakdır  eskiden 2 paket sigara içen biri olarak suanda sigarayı eskisine nazaran aramamakla birlikle günde enfazla dudak alışkanlıgından dolayı 4/5 duman alıp bırakmakdayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.