Depresyonda Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medya nedir?

sosyal media

Sosyal medya olarak adlandırılan dünyada insanlar hayatlarının her anını paylaşmaktadır. Yediği yemekten tutun giydiği kıyafete, o gün nerelere gittiğine kadar hayatın her detayı paylaşılmaktadır. Takipçi olarak adlandırılan ve o kişinin paylaştığı her şeyi görebilen kişiler ister istemez insanların hayatlarıyla ilgili bilgi sahibi olmaktadır. Sosyal medya aslında hayatın kişiselliğini yok etmiştir. Sıradan bir insanın hayatı herkesin gözlerinin önüne serilmiştir.

 Sosyal medya dünyasındaki her şey gerçek midir?

Gerçeklik

Sosyal medya olarak adlandırılan dünya aslında sahteliğe son derece uygun bir dünyadır. İnsanların yaptıkları paylaşımların gerçekten onlara ait olup olmadığını ya da sosyal medyada paylaşım yaparken paylaştığı duygularının, düşüncelerinin ne kadar gerçek olduğunu bilmemiz mümkün değildir. Kişi son derece mutsuz bir hayata sahip olsa bile çevresine bunu hissettirmemek için mutluluk pozları paylaşabilir, aslında mutsuz olmasına rağmen kocaman bir gülümsemeyle çektiği fotoğrafını süsleyerek hesabına koyabilir.

Sosyal medya dünyası yanılsamalarla dolu bir dünyadır. Takipçiler, her paylaşılanın samimi bir şekilde paylaşılıp paylaşılmadığını, kişinin gerçekten mutlu olup olmadığını bilemez. Çünkü insanların çoğu mutsuz anlarını, acı çektikleri zamanları sosyal medya hesabından paylaşmaz. Zaten yaşadığı gerçek dünyada bunlar varken bir de yarattığı sanal dünyaya bunları sokmak istemez. Ama gerçek hayatta mutluluklar olduğu kadar acılar da vardır. Sosyal medya hesapları ise sadece mutluluklarla doludur. O halde bu dünyanın samimi ve gerçekliği ne kadardır işte bu tartışılır.

 Depresyonda sosyal medyanın etkisi var mıdır?

depresyon

Bir kişinin depresyona girmesi için kendini yaşadığı dünyaya ait hissetmemesi, etrafındaki herkes her an mutluyken onun mutlu olmaması, yalnız kalması ya da kötü olaylar yaşaması yeterlidir. Ama aslında mutsuzluk, kötü olaylar, yalnızlık gibi kavramlar her insanın hayatında olan şeylerdir. Bunlar hayatın gerçekleridir.

İnsanlar yaşadıkları mutsuzlukların aslında herkesin hayatında olduğunu bilseler, bunların normal olduğunu anlasalar depresyon kavramı bu kadar sık gündeme gelmezdi. Ama günümüzde sosyal medyada yaratılan sahte dünyalar ve bu dünyalarda mutsuzluklara asla yer verilmemesi sonucunda, bu toz pembe hesaplara bakıp sonra da kendi hayatına bakıp acı çeken, depresyona giren insan sayısı çok fazladır. Ama aslında sosyal medya yalan bir dünyadır ve gerçek hayatlar o kadar toz pembe değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.