Çocuklar Huysuzlanmadan Nasıl Alışveriş Yapılır

huysuzluk

Alışveriş Zorunluluğu

huysuz çocuk

 

 

Market alışverişleri haftada bir kez yapılması gereken zorunluluklardır. Eğer yalnızsanız veya çiftseniz bu iş çok keyifli olabilir. Fakat alışverişe çocuğunuz ise çıkıyorsanız işler çığırından çıkabilir. Özellikle çocuk yaramaz ise alışveriş öncesi veya alışveriş sırasında yapılması gerekenler vardır. Bunlar temel olarak ikiye ayrılır: çocuğu oyalamak veya onları alışverişin bir parçası yapmak. Fakat işe onları anlamakla başlamak gerekir.

 

 Çocukları Bir Şekilde Oyalamak Gerekir

oyalama

Çocuklar oyunlara ve oyuncaklara her zaman meraklı olurlar. Marketlerin içi de bin bir renge sahip olduğu için onlara oyun gibi gelir ve bu ruh haline girerler. Normalde yapmayacakları davranışları sergileyebilirler ve oyun oynanmadığını gördüklerinde huysuz olabilirler. Markete giderken yanınızda götürdüğünüz leblebi, cips gibi hazır atıştırmalıklar alışveriş sırasında çocuğunuzu oyalar ve daha sakin kalmasını sağlar. Aynı şekilde telefona yüklenen çocuk oyunları da onu susturur ve market ortamından uzaklaştırılır. Fakat telefon konusunda dikkatli davranılmalı, bağımlı olmasına izin verilmemelidir. Hatta çoğu zaman resimli bir kitap telefondan daha yararlı olacaktır.

 

 Onları Alışverişin Bir Parçası Yapmak

alışveriş

 

Diğer bir yöntem ise alışverişi çocuklar için gerçekten de bir oyuna dönüştürmektir, yani onları satın aldıklarınıza dahil etmektir. Psikologların en çok önerdiği yöntemlerden biri çocuğun bakması için bir alışveriş listesi hazırlamaktır. Böylelikle siz reyonları gezerken o da aynı heyecanla gezecek, örneğin almanız gereken salçayı bulduğunuzda sevinecek, böylelikle sizi yavaşlatmak yerine hızlandıracaktır. Tabii listeye çocuğunuz için satın alacağınız birkaç ıvır zıvır da eklerseniz sıkılması zorlaşacaktır. En iyi sonuç veren yöntem listeye eşit bir şekilde iki üç adet ıvır zıvır dağıtmaktır, bu sayede çocuk az sonra alınacak bir çikolatayı sorun çıkarmadan bekleyecektir.

 

 Onlara Bütçeden Bahsetmek

bütçe

İşler her zaman bu kadar kolay olmayabilir. Çocuğunuz gördüğü her şeyi satın almanızı isteyebilir. Bunun için alışveriş öncesi ona bütçeden bahsedilmesi gerekir. Yalnızca neleri alabileceğinizi, başka paranız olmadığını söylediğinizde çocuğunuz bir içecek daha istese dahi hayır demek daha etkili olacaktır. Bunu daha da etkili kılacak olan şey, eğer çocuğunuz işlem yapabiliyorsa, ona bir adet kağıt ve kalem vererek satın aldıklarınızı toplattırmak olabilir. Bu hem onlara vakit geçirtir, hem fazlaca istememesini sağlar.

1 Yorum

  1. Yurtdışından misafirlerimiz var, çocuklara tam türkçeyi de öğretmemişler. Alt tarafı yoğurt almaya gittik geçen gün kendimden geçtim. Açıklamanızı dikkatle okudum ve uygulamaya çalışacağım. Umarım beni anlarlar 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.