Ana Sayfa tarih Borsa da Kazanç Ne Kadar Sürede Olur ?

Borsa da Kazanç Ne Kadar Sürede Olur ?

78
0
borsa-para-kazanmak
borsa-para-kazanmak

Borsada Kazanç Ne Kadar Sürede Olur ?

 Borsa yatırımcıların aracı kurumlar vasıtasıyla yüz yüze gelmeden alım ve satım yaptığı denetimli bir pazardır.

  Nasıl Yatırım Yapılır

Borsa tarihini incelediğimizde dünyada kayıtlara geçen ilk borsanın uzun süre önce Kütahya Çavdar ilçesinde bulunan Roma dönemine ait Aizanoi antik kentinde kurulduğu görülmektedir.

Ayrıca enflasyonu önlemek için birtakım tedbirlerin de alındığı yapılan çalışmalarda görülmüştür. Ülkemiz de borsa ise 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB) olarak açılmış daha sonra isim değiştirerek 2012 yılında Borsa İstanbul(BİST) adını almıştır.

Borsa alıcı ve satıcıların yüz yüze gelmeden aracılar sayesinde karşılaştığı devlet denetiminde faaliyet yürüten bir pazardır.

Aracı kurumlar hisse alım ve satım işlemlerini müşterileri adına yapmaktadır. Aracı kurumlarda hesap açtıran müşteriler hesaplarına yatırdıkları belirli miktarda paralarla hisse alım ve satımına başlayabilmektedirler.

 İnternet bağlantılı cep telefonu, bilgisayar veya tablet gibi cihazlar vasıtasıyla kendiniz veya irtibata geçmeniz halinde aracı kurumunuz tarafından işlemleriniz gerçekleşebilmektedir.

Borsada hisse alış ve satış işlemleri mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Bunun dışında da talimat verebilirsiniz verdiğiniz talimatlar işlemlerin başlaması ile piyasa durumuna göre gerçekleşebilmektedir.

Borsada alış yapabilmeniz için almak istediğiniz fiyattan satıcının satış yapabilmeniz için de satmak istediğiniz fiyattan alıcının bulunması gerekmektedir.

Fiyatlar arz talep dengesinde oluşur bir hisseyi almak isteyen ne kadar çok ise fiyatı o derece artacaktır. Yine aynı şekilde bir hisseyi satmak isteyen ne kadar çok ise fiyatı o derece düşecektir.

 Para Kazanma

Aracı kurumda açtırılan yatırım hesabı ile yatırımcılar yatırım yapmaya hemen başlayabilmektedirler. Örneğin a hissesini 5 TL ‘den aldınız 10 adet a hissesi almak için hesabınızda 50 TL’nizin olması gerekmektedir. Buna genellikle %2 olan aracı kurum komisyon tutarını da eklemeniz gerekmektedir.

Siz a hissesini aldıktan sonra hisse 5.5 TL’ye çıktığında hisse başı 50 Kuruş kar etmektesiniz.10 adet a hissesi aldığınızı varsaydığımızda 50 TL’niz 55 TL olacaktır. Kazanç durumunuz 5 TL olacaktır.

 Aracı kurumların Takas bankta saklama hesapları bulunmaktadır. Her yatırımcı içinde bu saklama hesaplarının alt hesabı olarak Takas bankta yatırımcı adına alt hesaplar açılmaktadır.

Borsada çok yüksek hacimli yoğun bir şekilde alım satım işlemleri yapılmaktadır. Bu nedenle Takas bank kurulmuştur.

 Hisse alım ve satımlarında belirli bir süre beklenmesine gerek bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman mesai saatleri içerisine borsa açık iken işlem yapılabilmektedir.

Ancak hesabınızdan para çekmek istediğinizde eğer hesabınızda hisseye bağlamadığınız boşta duran paranız yok ise hesabınızda bulunan mevcut hissenizi piyasada oluşan fiyata göre dilediğiniz miktarda satıp, iki ile üç gün beklemeniz gerekmektedir.

Bunun nedeni alış ve satışlar için paranın Takas bankta tutulmasıdır. Bu kadar yüksek hacimli bir piyasanın bu şekilde kontrolü sağlanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.