Ana Sayfa tarih Başarılı Borsacılar Nasıl Borsa Oynar ?

Başarılı Borsacılar Nasıl Borsa Oynar ?

80
0
borsa oyunu

Başarılı Borsacılar Nasıl Borsa Oynar ?

  Günümüz Borsası:

 Günümüz hayatında ekonomi çok dalgalı seyretmektedir. Ekonomideki bu buhranlı dönem borsalara yansımakta ve ekonomiyi genel anlamda baktığımızda olumsuz etkilemektedir.

Ekonominin bu durumu yüksek bütçeli yatırımcılara güvensizlik vermekte ve ülkemiz borsasından onları uzaklaştırmaktadır. Bunun sonucu olarak borsamız zarar görmektedir.

Güvenli bir borsa yatırımcıların ilk tercih edeceği özelliktir. Ne kadar çok dalgalanma varsa o kadar güvensizlik vardır. Başarılı borsacılar bu durumdan da zararda çıkmamayı becerebilecek insandır. Borsa iki şekilde oynanabilir.

İlki çabuk kararlar verip hızlıca değişikler yapmaktır. Eğer sabırsız biriyseniz bu oynama şekli size daha uygun olacaktır.

 Bu tipte oynama nasıl yapılır derseniz şöyle yapılır:

            Gününüzün büyük bir kısmını aldığınız hisseyi takip ederek geçirirsiniz.

Gün içinde yeterli kazanca ulaşır ulaşmaz satarsınız. Tekrar takip edip düşen hisselere yönelirsiniz.

Oradan da kazanç sağlayıp başka hisseleri ararsınız. Yani bu oynama şeklinde sabit bir hissede beklememek gerekiyor. İkinci oynama şekli ise uzun süreli yatırımlardır.

Yatırımcı çok dalgalanma olmayan hisselere parasını yatırır. Uzun süre boyunca parasına işlem yapmaz.

Sadece aldığı borsa kağıdı ilk aldığı durumun altına düşerse tekrar o borsa kağıdını alır ve kendisine olan maliyetini azaltır.

Bunu yaparken aldığı kağıdın kendisine satılan değerine elbet ulaşacağını bilir. Uzun sürenin sonunda kendisi yeterli gördüğü kazanca ulaşmışsa parasını o hisseden çekerek nakite dönüştürür.

 Borsa Hangi Parayla Oynanır?

 Borsadan kazanç sağlamak bakıldığında kolay gibi gözükse de bu durum hiç de kolay değildir. Çünkü borsadaki hareketler her zaman düzenli bir şekilde seyretmez. Borsa oynayan kişinin oynadığı para, kişinin acil ihtiyacı olduğu para olmamalıdır. Borsa ihtiyaç dışı parayla oynanır.

Eğer ihtiyaç parasıyla oynarsanız başarılı olma ihtimaliniz çok azalır. Çünkü ufak dahi olsa kayıplar yaşandığında büyük üzüntülere sebep olur ve bu da daha çok yanlış yapmaya iter insanı.

 Borsanın Altın Kuralları:

 Borsanın iki altın kuralı vardır: sabır ve tamahkâr olmamak. Bu iki kurala uyulduğunda borsada kazanç sağlanabilir. Sebat edilmelidir.

Kararlarının yanlışlığı doğruluğu konusunda zamana yaymalıdır. Çünkü borsada bugün yanlış gibi gözüken bir durum yarın doğru gibi gözükebilir.

Basit bir örnekle açıklayalım. Aldığınız hisse düşüyor ve siz de panik içindesiniz. Biraz daha düşünce korkuyla satıyorsunuz hissenizi. Gün sonunda hisseniz sizin sattığınız değerin üzerinde kapatıyor. Siz üzülüyorsunuz keşke panikle satmasaydım diyorsunuz ama diğer gün sabah hisseniz çok çok düşüşte açıyor.

Siz de fark ediyorsunuz ki satarak ne kadar doğru bir hamle yapmışsınız. Yani borsada kazanmak bu iki altın kurala göre olur. Zamana bırakmayı unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.