Avrupa Sinemasında Filmlerin Konuları

 

           Sinema sektöründe liderlik Amerika’da olsa da, Avrupa sinema sektörünün de ondan geri kalmadığını birçok kez kanıtlamış durumda. Sinemanın insan hayatına girdiği ilk anlardan itibaren Avrupa’nın öncülüğü su götürmez bir gerçektir. Günümüzde de en çok ödüllü, dolayısıyla başarılı film Avrupa sinemasından çıkmaktadır.

 

Önceleri çeşitlilik göstermiş olsa da, son zamanlarda Avrupa sinemasında belli başlı konuların işlendiğini görmek mümkün. Öyle ki, her yıl bir konu üzerinde yoğunlaşıp, farklı yapımcılar ve yönetmenler elinden aynı konunun bambaşka şekillerde işlenmiş hallerini izleme imkânı elde edilebiliyor. Bu durum özellikle Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere gibi farklı Avrupa ülkelerinin bu alanda önde gelen kapasiteye sahip olmalarından kaynaklanıyor. Avrupa sinemasında genellikle üzerinde durulan veya ön plana çıkarak kendisine yer bulmayı başaran film konularını şöyle sıralamak mümkün.

 

 Aşk

aşk

Sadece sinemanın değil, müziğin, kitabın kısacası hayatın temel konularından olan aşk, Avrupa sinemasında kendine sıkça yer bulan konulardan. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, aşk konusunun çok farklı şekillerde işlenmiş hallerine rastlanıyor. Yani olaylara tamamen romantik açıdan değil, dram, romantik komedi, absürt romantizm tarzlarında da yaklaşılıyor.

 

 Dostluk / Aile

Avrupa’da giderek zayıflayan bağlardan mıdır yoksa bir özlem midir bilinmez ama bu konular sıkça işlenen konular arasında. Bazen bir evcil hayvanla kurulan dostluk, bazen bir efendi ve onun hizmetkârı arasında kurulan dostluk, bazen de parçalanan aileler ve bunların çocuklar üzerindeki etkileri gibi konuların ağırlık kazanarak işlendiğini görmek mümkün.

 

 Gerilim

gerilim

Gerilim deyince aklınıza silahlar, ajanlar, kara para aklayan baronlar geliyor olabilir. Ancak elbette gerilim filmlerine konu olanlar sadece bunlar değil. Kimi zaman katil köpek balıklarıyla savaşan kahramanlar, kimi zaman bir yanardağdan kurtulmaya çalışan insanlar, Avrupa sinemasının en gerilim dolu filmlerini sunuyor.

 

 Korku

korku

Bu konuda her ne kadar kendilerini geliştirmeleri gerekse de, yıl içinde yapılan birkaç korku filminin gerekli adrenalini sağladığını inkâr etmemek gerek.

 

Kitap Uyarlamaları / Seri Filmler

 

Son yıllarda kitaptan filme uyarlamaların dünya genelinde arttığını görüyoruz. Ülkemizde bile bu tarzda yapılmış birçok dizi ve filme rastlanıyor. Ancak bu konuda başı çekenin Avrupa ülkeleri olduğunu söylersek abartmış olmayız.

 

Gerek film haklarını Hollywood’a satarak gerekse de kendileri çekerek, uyarlama filmlerden milyonlarca kazanan Avrupa sinemasının bu konuda ısrarcı olmasını eleştirmek mümkün değil. Bu tarz filmlerin en iyi örneği olarak da Harry Potter serisini göstermek mümkün.

 

 Savaş

savaş

Savaş gibi sevimsiz bir konu da Avrupa sinemasında kendisine en çok yer bulanlardan. Üstelik bunu sadece Avrupa ülkelerinde geçen ya da bu ülkelerin katıldığı savaşlardan yola çıkarak değil, dünya genelinde yapılan savaşların pek çoğunu kullanarak gerçekleştiriyorlar. Savaşların çirkin yüzünü, insanların bu savaşlardan nasıl etkilendiğini, fiziksel ve psikolojik olarak ele alan filmlerin çokluğu dikkat çekiyor. Üstelik bu konuda çok başarılı olduklarını da söylemek gerek. Özellikle dönem ambiyansını yaratmakta harika işler çıkaran filmler ön plana çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.