Ana Sayfa tarih Aborjinler’le İlgili Genel Kültür Bilgisi

Aborjinler’le İlgili Genel Kültür Bilgisi

97
0
aborjin-cocuk-

Aborjinlerle İlgili Genel Kültür Bilgisi

Aborjinler Kimdir?

aborjin-cocuk-
aborjin-cocuk-

            Aborjinler , Avustralya’nın yerli halkıdır. Göçebe olarak yaşarlar. İngilizler, Kaptan James Cook liderliğinde Avustralya’ya ayak basmışlardır. İngilizlerle birlikte Avustralya’ya birçok hastalık beraber gelmiştir. Bu sebepten birçok Aborjin hayatını kaybetmiştir. Aborjinler doğup büyüdükleri yerleri kutsal sayarlar. Kabileler halinde yaşarlar. Kabileler arasında genel kültür farklılıkları vardır. Sömürgeciler, Avustralya’nın yerlisi Aborjinleri “barbar vahşiler” olarak nitelendirmişlerdir. Aborjinler soykırıma uğramışlardır. Her ne kadar soykırıma uğramış olsalar da bugün varlıklarını devam ettirmektedirler. Aborjin erkeklerinin Y kromozomu dizilimi incelediğinde, Avustralya’ya 50.000 yıl önce geldikleri bilgisi ortaya çıkmıştır.

 Düş Zamanı

             Aborjinler, yaşadıkları alanları “Düş Zamanı” adı verilen varlıklar adına koruyorlar. Aborjinlere göre Düş Zamanı varlıkları dünyayı, dağları, hayvanları ve insanları yarattı. Düş Zamanı varlıkları dünyayı yarattıktan sonra buraya bakma vazifesini insanlara verdi. Aborjinler Düş Zamanı varlıkları ile “Korrobori” adını verdikleri bir dansla irtibata geçiyorlar. Korrobori her kabilede farklı ve kutsaldır. Bir başka kutsal saydıkları ise “Uluru”dur. Uluru, Orta Avustralya’da yer alan bir kayaçtır. Kutsal olduğu için bu kayaca tırmanmak yasak. 1985 yılında Uluru, Anangulara (çölden gelen) verildi.

 Aborjinler Telepati Yapar Mı?

             Telepati sözcüğü “uzaktan algılama” anlamına gelir. Aborjinler çölde yaşarlar. Çölde iletişim zor olacağından telepatiyi kullandılar. Aborjinler giysilerini daha çok kanguru derisinden yaparlar. Aborjinler, avlanmak için bumerang kullanırlar. Aynı zamanda “Woomera” adı verilen bir silahı da kullanırlar. James Cook Avustralya’ ya geldiğinde buraya “New South Wales” adını vermiştir. Kaptan Arthur Philip Avustralya’yı sömürmeye 26 Ocak 1788’de Port Jackson’da bir koloni kurarak başlar. Aborjinler atalarını Düş Zamanı varlıkları olarak sayarlar. Bu nedenle Avrupalılar, Aborjinleri ” tarihsiz bir halk” olarak nitelendiriyorlar. İngilizler Avustralya’yı “Terra Nullius” (sahipsiz toprak) olarak görüyorlardı.

1 Wolf Messing Kimdir?

            Sovyet telepat. 1899 yılında varşova yakınlarındaki bir köyde doğmuştur. 16 yaşına gelince Einstein ve Freud ile tanıştı. 1927 yılında Hindistan’ da Gandhi ile tanıştı. Hitler Messing’in başına 200 bin Alman Markı ödül koydu. Telepatiyi ilk kez 11 yaşında bir trende kullanmıştır. 8 Kasım 1974 tarihinde Rusya Moskova’da hayatını kaybetmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.