Ana Sayfa Sağlık Vücuttaki iltihabı atan besinler Ve Meyveler!

Vücuttaki iltihabı atan besinler Ve Meyveler!

81
0
iltihap-onleyen-meyveler-ve-besinler-bicigoo
iltihap-onleyen-meyveler-ve-besinler-bicigoo

Vücuttaki iltihabı atan besinler Ve Meyveler!

Vücuttaki iltihabı atan besinler Vucutda oluşan iltihaplanma ve iltihaplı hastalıklar çok sayıda bakterinin kanda veya başka organlarda birikmesi sonucu meydana gelir. Bu sebeble ile yaşam kalitesi düşmekdedir

romatoid artrit FMF epidermizotlar karaciger iltihaplanması ve birçok hastalığa davetiye çıkarmakdadır bu yazımızda sizler için iltihap önleyici ve iltihap ile mücadele eden besinlerden bahsettik faydalı olması dilegimizle.

      Antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihabı atan Besinler

Pancar
Pancar

Pancar:

Pancar kırmızı rengi ile güçlü bir antioksidan ve anti inflamatuar besindir. Enerjinizi arttırıp, kan basıncınızı düşürebilir. İçeriginde iltihap söktürücü etken maddeleri sayesindeiltihapı azalttığı gözlenmiştir  500 ml’lik  pancar suyunun kan basıncını 10.4/8 mm düşürdüğü gösterilmiştir.

Pancarlar nitrattan zengindir. Avrupa dayapılan uygulamada Fizyoloji Dergisi Aralık 2012’ de yayınlanan bir çalışmada bir porsiyon pancar suyu atletik performansı %1-3 arasında arttırdığı saptanmıştır.

Yaban mersini
Yaban mersini

Yaban mersini:

Hayvanlar üzerinde yapılan çoğu çalışmada inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ise Amerika Bilim Dergisi Ocak 2011 sayısında beyin sağlığı için ve iltihap sökücü olarak iyi bir besin olduğu belirtilmiştir.

meyvelerin boyutlarından ötürü yıkamak zor olduğundan organik tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Brokoli
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Brokoli:

Detoksifiye edici antioksidanlar ile doludur. Kaempferol ve izotiyosiyanatlardan zengindir, ikisi de anti inflamatuar fitonutrientler (bitkisel besin öğeleri)dir.

Kasım ayı 2010’da yayınlanan bir çalışmada kaempferolün vücutta alerji oluşumuna neden olan maddelerin etkisini azalttığını göstermiştir.

Brokoli iyi bilinen bir antiinflamatuar olan omega-3 yağ asidi de içermektedir.

Keten tohumu yağı
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Keten tohumu yağı:

Omega-3 ve omega- 6 yağ asidi dengesini içerir. Omega-3 yağ asidi inflamasyonu azaltır.

2001 de yapılan Anti Kanser Araştırması sonucu yayınlanan bir çalışmada lignanların prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilmiştir.

gögüs kanseri tanısı alan binlerce kadın üzerinde yapılan çalışmalarda (Göğüs kanseri araştırma ve tedavisi Temmuz 2010, Nisan 2012 ve Klinik Onkoloji Dergisi Ekim 2011) meme kanserinden hayatta kalmayı da arttırmada önemli bir rol üstlenmektedir.

Yeşil çay
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Yeşil çay:

İçeriginde bulunan Çok sayıda anti infilamatuar flavonoid etken maddesi içerir. İmmünoloji Dergisinin 2002’deki çalışmasında en bol kateşin bulunan yeşil çayın tedavi edici potansiyeli olan güçlü bir antiinflmatuar bileşik olduğu saptanmıştır.

Antioksidan içeriği etkili olan yeşil çayın meme kanserini gelişme riskinde %22 (Karsinojenez temmuz 2006) ,

Prostat kanseri gelişme riskinde %48 (Amerikan Epidemiyoloji dergisi 2007) ve kolorektal kanser gelişme riskinde % 57 (Kanser epidermiyolojisi belirteçler ve önleme haziran 2007) azalma kaydetmiştir.

Ayrıca doğal iltihap sökücü özelliği ile iltihap atmayada faydaları bulunmakdadır.

Sarımsak
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Sarımsak:

İnflamasyonu azaltmaya yardımcıdır.

Washington State Üniversitesitesinin Mayıs 2012’de yapılan çalışmada sarımsağın bağırsak hastalıklarının nedenlerinden olan Campylobacter bakterisi ile mücadele eden iki antibiyotikten 100 kat daha etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca sarımsağ doğal anti biyotikdir baş ağrısından iltihap kurutucu özelliğine kadar bir çok faydası bulunmakdadır.

Sızma zeytinyağı
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Sızma zeytinyağı:

İltihapla mücadelede yardımcı olur. Zeytinyağ kalp ve kan damarlarını koruyan ve iltihaplanmasını önleyen polifenollerden oldukça zengindir.

Soğan
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Soğan:

Kuersetin içeriren, vücudun inflamasyonlarla mücadelesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Solunum yollarını uyarır ve balgam söktürücüdür. Soğan, faydaları kanıtlanmış antioksidan içeren bir besindir, özellikle kolon kanseriyle tedavide ve iltihaplı hastalıklar ile mücadelede yardımcı olduğu (Kimya ve İlaç Araştırmaları Dergisi 2010) saptanmıştır.

Yosun
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Yosun:

Fukoidan isimli kompleks karbonhidratları içerir, inflamasyonu azaltır.

Süt’ten ağırlık olarak 14 kat daha fazla kalsiyum içeren deniz yosunu. Kelp, kombu, wakame, arame yosunun iyi kaynaklarıdır.

Ispanak
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Ispanak:

Yüksek besin yoğunluğuna sahip besinlerden biridir. Fitonutrientlerden (bitkisel besin öğeleri) eşsiz bir karışım içerir, antioksidanlardan zengindir ve hücre zarı hasarına karşı koruyan anti inflamatuar bileşenler içerir. İltihap ile savaştığı klinik çalışmalarca onaylanmıştır.

Zerdeçal
Vücuttaki iltihabı atan besinler

Zerdeçal:

İçerdiği Anti inflamatuar etken maddeler  sayesinde  ilaçlardan daha etkili olduğu çalışmalarca gösterilmiştir. Kurkumin etkin maddesi sayesinde aktif bileşeni moleküler düzeyde inflamatuar yolda birden fazla adımda iyileştirici özelliğe sahiptir.

İltihap Söktürücü Özellikli 5 Meyve

Meyvelerin iltihap söktürücü özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda, iltihaba  iyi gelen 5 meyveden bahsedeceğiz

Günlük hayatımızda sık sık iltihaplanma sorunuylamı karşılaşıyorsunuz ?

Bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer şişmesi, ödeme yol açan su toplanması, FMF rahatsılzıgı Romotoit artrit  vb. iltihaplı hastalıkların iltihap söktürücü gıdalarla geçebilecek rahatsızlıklardır.

İçeriğindeki antioksidan ve antienfilatuar bulunan  şifalı maddeler ile bizi enfeksiyonlara karşı koruyan ve bağışıklık sistemimizi doğal yollardan koruyan ve güçlendiren meyveler bulunmakdatadır.

İçeriğindeki  bol sıvı, mineral ve vitamin ile vücudumuzu güçlendirmeye ve dolayısıyla çoğu zaman  şikayetçi olduğumuz hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olur. Şimdi, bu meyvelere bir göz atalım:

ananas
Vücuttaki iltihabı atan besinler
  1. Ananas, en iyi iltihap söktürücü meyvelerden biridir

Doğada bulunan bir mucize meyve olan Ananas  iltihap sökücü olan meyvelerden birisidir sırrı içeriğinde bulunan bromelain enzimidir.

Bromelain sülfür içeren bir sindirim enzimi olup, tüketildiğinde hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra, vücuttaki sıvı birikimini ve eklemlerde oluşan iltihapları azaltacak bir iltihap söktürücü etki yaratır.

Aktif maddelerinin etkisini daha da arttırmak için sabahları aç karnına tüketmeniz önerilir.

Sabah uyandığınızda, bacaklarınızın su topladığını veya şiştiğini fark ederseniz, birkaç dilim taze ananas veya doğal ananas suyu tüketiniz.

Kısa bir süre sonra rahatladığınızı ve çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

limon
Vücuttaki iltihabı atan besinler
  1. Limon ve biyoflavonoidler

Limon itihap konusunda en etkili iltihap söktürücü bir meyvedir

Limonun bu özelliği kabuğu, suyu ve zar kısmında bulunan bioflavonoid isimli esans maddelerinden birinden gelmektedir.

Limon adeta bir doğal antibiyotik etkisi gösterir ve Yaraları ileştirmek Hertürlü iltihapı önlemek ve geçirmek için kullanılır

Biyoflavonoid’lerin faydasını görmek için, limonun kabuğunu veya beyaz zar kısmını kullanmak önemlidir.

papaya
Vücuttaki iltihabı atan besinler
  1. Papaya’nın gizli bileşiği: papain

Manavda veya markette papaya görürseniz, mutlaka alın. Çünkü, en iyi iltihap söktürücü meyvelerden biridir. Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca

kilo vermek için bire birdir.

Papaya küspe’sinde bulunan papain alternatif tıp çalışmalarında  ağrıyı ve her türlü iltihabı geçirmek için kullanılan bir enzimdir. 

Faydalarından yararlanmak için her gün yarım papaya tüketmek yeterlidir.

İçeriğinde bol miktarda C vitamini, demir, kalsiyum ve doğanın bize sunduğu en iyi antioksidan olan  betakaroten bulunur.

Ayrıca, sindirim mukozası üzerinde antiseptik bir etkisi olan, ve mide ve kalınbağırsak iltihabına çok iyi gelen, sindirimi kolay bir meyvedir.

kiraz
Vücuttaki iltihabı atan besinler
  1. Kiraz ,eklem iltihabı için birebirdir.

Kirazın içeriğinde bulunan “sihirli” bileşen antosiya’nin iltihaba çok iyi gelir. 

Kiraz, parlak rengini bu doğal pigmente borçludur.

bu küçük mucize meyvenin en dikkat çekici özelliği ise tamamen iltihap söktürücü etkisinin aspirinden daha çok fazla olmasıdır;

kiraz konusunda yapılan çeşitli çalışmalara göre, kiraz eklem iltihabından muzdarip olanlar için son derece faydalı ve uygun bir tedavidir.

Kirazların içeriğin deki  antioksidan, C vitamini ve serbest radikallere karşı savaşan bir enzim tipi olan kuersetin yönünden çok zengin olduğu gerçeğini de unutmamalıyız.

Eklem iltihabının tedavisinde iltihap sökücü etkilerinden en çok fayda sağlamak için kirazı öğle yemeğinden sonra 15 adet kiraz yemeniz yeterli.

Vücuttaki iltihabı atan besinler
  1. Elma Ve kabuğu Şifa deposu

Siz de her sabah elma yiyenlerden misiniz?

Elma yiyenlerden değilseniz çokşey kaybedersiniz bu sağlıklı besini yeme alışkanlığını bir an önce kazanmanızı öneririz.

Elmanın kalp sağlığına ve Bütün iltihaplı hastalıklara iyi geldini biliyormuydunuz ? Montana Eyalet Üniversitesi (ABD) İmmünoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü tarafından yapılan çalışmaya göre,

Elma ve elma kabuğu iltihap’a sebeb olan hastalıklar ile mücadele ettiği ve iltihapa sebeb olan T hücretlerini tespit edip savaşmaya yardımcı olan enzimler içermekdedir.

Ayrıca elma ve kabuğun’da, bütün enfeksiyon türlerine karşı savaşan, mineral ve vitamin sağlayan pektin maddesi bulunur.

Her gün kabuğuyla beraber bir elma yemeyi unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.