Ana Sayfa Sağlık Soğuk Havaların Düşmanı Meyveler

Soğuk Havaların Düşmanı Meyveler

69
0
Print

Soğuk Havaların Düşmanı Meyveler

Havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığı ve üst solunum yolu hastalıklarında artış gözlemlenir.

Bu artış beraberinde çoğu zaman salgınları da getirir. Üst solunum yoluna bağlı hastalıkların neden olduğu salgınlara karşı önlem olarak beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Bu yazımızda kış mevsiminde ya da kışa girişte soğuk havaların düşmanı meyveler ve bu meyvelerin etkileri hakkında detayları kısaca ele almak istedik.

Havalar soğumaya başladığında soğuk algınlığına karşı önlem olarak bu meyveleri daha fazla tüketebilirsiniz.

muz-bicigoo

Muz: Başta sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen muz, kas krampları ya da kas gevşekliği gibi sorunlara da iyi geliyor. Vücuda yararı olmayan atıkların hızlı şekilde atılmasını sağlayan muzun içeriğinde bol miktarda folik asit, B6 vitamini ve potasyum yer alıyor.

muz-bicigoo

Portakal: Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili rolü olan portakal, karaciğerlerin çalışmasını ve kanı temizlemeyi sağlıyor. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini, B vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunan meyve, kışın soğuktan kaynaklanan hastalıklara karşı korumada etkilidir.

Greyfurt-bicigoo

Greyfurt: Tansiyonu dengeleyen, sindirim sistemini düzenleyen ve kılcal damarlardaki kan dolaşımını hızlandıran greyfurt acımsı bir tada sahiptir. Bu nedenle diğer narenciyelere göre daha az tüketilir. Ancak yüksek C vitamini değerlerine sahiptir ve soğuk havalarda vücut direncini arttırır.

Kivi-bicigoo

Kivi: Vücudun genel bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığına karşı vücut direncini yükselten kivi, nefes açıcı etkiye de sahiptir. Kivinin içeriğinde potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, C ve A vitaminleri yüksek seviyede yer alıyor. Kiviyi özellikle çocuklarınıza yedirip okuldan hastalık kapmalarını önleyebilirsiniz.

Nar-bicigoo

Nar: Soğuk algınlığının en önemli nedenlerinden birisi olan bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleyen, bağışıklığı yükselten nar, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Nar, potasyum, lif ve C vitamini bakımından zengin bir meyvedir.

Soğuk algınlığına karşı etkili olan bu meyveler aynı zamanda kışın tüketilmesi gereken besinler arasında da ilk sıralarda yer alıyor.

Sağlıklı ve daha dinç bir kış geçirmek için yukarıdaki meyveleri sık sık tüketebilirsiniz. Bu meyvelerin yanı sıra soğuk algınlığı için dikkat edilmesi gereken diğer önlemleri de alarak sağlığınızı korumaya alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.