Ana Sayfa Sağlık SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ ) NEDİR?

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ ) NEDİR?

46
0
omurga egriligi
omurga egriligi

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ ) NEDİR?

 

Skolyoz omurganın yana doğru eğilmesi anlamına gelmektedir. Omurga normalde de yan taraflardan bakıldığında tam düz değildir. Ancak arka taraftan bakıldığında tam düz olması gerekmektedir.

Omurganın arkadan bakıldığında yan tarafa doğru eğimli olmasına skolyoz yani omurga eğriliği denmektedir. Genç yaşlarda ortaya çıkan bir sorun olup erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir.

Bu durum da genellikle büyüme çağında başlamaktadır. Ayrcı skolyoz doğuştan da olabilir. Skolyoz son yıllarda gittikçe yaygın bir sorun haline gelmektedir.

 

SKOLYOZ ( OMURGA EĞRİLİĞİ ) TÜRLERİ NELERDİR?

 

İdiopatik Skolyoz:

 

Skolyoz türleri arasında en sık görülen tür idiopatik skolyozdur. İdiopatik skolyozun nedeni bilinmemektedir. Bu tip de omurgada çıkıntı gibi durumlar da olabilir.

 

Nöromusküler Skolyoz:

 

İdiopatik skolyoz türünden sonra ikinci olarak görülme sıklığı olan skolyoz türüdür. Nöromusküler skolyoz türünde skolyozun nedenli bulunmaktadır. Genellikle kas ve sinir hastalıklarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca nöromusküler skolyoz türünde solunum zorluğu da yaşanabilir. Bu skolyoz türünde cerrahi müdahale de gerekebilir.

 

Konjenital Skolyoz:

 

Bu skolyoz türü doğuştan olan bir türdür. Bebek anne karnında iken omurga eğriliği meydana gelmektedir. Bu durumda daha erken yaşlarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Konjenital skolyoz türünde genetik faktörler genel olarak etkilidir.

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ ) NEDENLERİ NELERDİR?

 

Skolyoz sorununun nedeni tam olarak bilinememektedir. Ancak bir takım çalışamalara bağlı olarak ileri sürülen varsayımlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi genetik faktörlerdir. Bir takım biyolojik hastalıklar da skolyoza neden olmaktadır.

Kemiklerin ihtiyacı olan mineraller bulunmaktadır. Vücutta vitamin eksikliğine bağlı olarak kemiklerin ihtiyacı olan mineraller karşılanmamaktadır. Bu durumda yine skolyoza neden olabilmektedir.

 

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Skolyoz başlangıç aşamasında iken genel olarak bir belirti görülmemektedir. İleri düzeye ulaşması sonucu görüntü bozukluğu oluşması ile fark edilebilir.

Bu durum sonucunda röntgen gibi tetkiklerin yapılması ile teşhis edilebilir.İlk başlarda ağrı gibi şikayetler çok sık görülmez.

Ancak ilerlemesi sonucu sırt ağrıları giib sorunlar ortaya çıkabilir. Skolyoz da belirli dereceler vardır. Yani genel olarak omurganın kaç derece eğri olduğu kontrol edilmektedir.

 

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ ) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 

Skolyoz son yıllarda görülme oranı artan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Skolyoz tedavisi için öncelikle skolyozun derecesinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Skolyoz derecesi tespit edildikten sonra doktorun da önerisine göre fizik tedavi ya da cerrahi müdahale gibi durumlar gerekebilir. Özellikle genç bireyler de ve çocuklarda fizik tedavi ile iyileşme görülme oranı yüksektir.

Cerrahi müdahale 40 derece üzerinde ki hastalarda uygun görülmektedir. 40 derece altında olan skolyoz sorunun da fizik tedavi ve korse kullanılması gibi bir takım tedabi yöntemleri uygulanmaktadır.

Skolyoz kalıcı ve tedavisi olmayan bir sorun değildir. Ancak mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir.

Tedavi edilmediğinde kalıcı sorunlara neden olabilmektedir. Mutlaka doktora gidilmeli ve doktorun uygun gördüğü tedaviye tam olarak uyulması gerekmektedir.

Skolyoz tedavisinde cerrahi müdahale gerekli ise genellikle erken yaşta yapılmasına önem verilmektedir. Erken yaşta yapılan cerrahi müdahaleler de iyileşme oranı daha yüksektir. Cerrahi müdahale ile eğri olan omurga düzeltilmektedir.

Cerrahi müdahale sonrasında da yine fizik tedavinin de devam etmesi gerekmektedir. Fizik tedaviye düzenli olarak gidildiğinde iyileşme görülecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.