Ana Sayfa Sağlık MİDE KANSERİ NEDİR?

MİDE KANSERİ NEDİR?

45
0
mide-kanseri

MİDE KANSERİ NEDİR?

Mide kanseri son yıllarda görünme oranı en fazla olan kanser türlerindendir. Mide de oluşan tümörler mide kanserine neden olmaktadır.

Mide de oluşan bu tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Mide bölgesinde oluşan bu tümörlerin vücudun farklı bölgelerine yayılma olasılığı da fazladır. Mide kanseri genellikle ileri yaşlarda ki bireylerde görülmektedir.

MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Mide kanserine neden olan birçok faktör vardır. Bu faktörler her bireyde farklı olarak meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre mide kanserine neden olan en önemli unsur sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı birçok hastalığı neden olmaktadır.

En çok neden olduğu sorunların başında mide kanseri gelmektedir. Mide rahatsızlığı olan bireylerde mide kanseri görülme oranı daha fazladır. Mide de ülser ya da gastrit gibi sorunların tedavi edilmemesi sonucu mide de tümörler oluşabilir.

Bu da mide kanserine neden olmaktadır. Aşırı alkol kullanımı ve düzensiz beslenme de yine mideye zarar veren durumlar olduğundan mide kanserine neden olmaktadır.

MİDE KANSERİ NEDİR
Mide kanseri

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mide kanseri sinsi ilerleyen bir kanser türüdür. Belirtiler sıradan bir mide sorunu gibi başlamaktadır. Mide kanserinde belirtiler hastalığın ilerleme durumuna farklılık göstermektedir. Hastaların genelinde el ile yapılan muayenede mide de bir şişkinlik hissedilebilir. Bunun dışında;

  • Mide yanması ve mide kanaması
  • Aşırı derece de mide bulantısı ve kusma
  •  Yutkunma zorluğu
  •  Karın ağrısı
  • Aşırı halsizlik ve hızlı şekilde kilo kaybedilmesi gibi durumlar mide kanseri belirtileri arasındadır.

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Mide kanseri teşhisi için öncelikle endoskopi yapılması gerekmektedir. Endoskopi ile mideden alınan parça patoloji testine gönderilerek tümörün iyi ya da kötü huylu olma durumu araştırılır.

Mide kanserinde en yaygın tedavi yöntemi doktorun da uygun görmesi ile midenin cerrahi müdahale ile alınmasıdır. Tedavi süreci midenin alınması ile sona ermez. Midenin alınmasından sonra mutlaka radyoterapi tedavisi de uygulanmaktadır.

Radyoterapi tedavisine ek olarak da doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Tedavi düzenli olarak uygulandığında eğer kanser ileri aşamada değil ise kontrol altına alınabilir.

Mide kanseri tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Önemli olan her kanser hastalığında olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis yapılmasıdır. Mide kanserinde midenin alınma nedeni kanserin farklı organlara yayılmasını önlemektir.

Bazı hastalar da mide alındıktan sonra sadece ilaç tedavisi ile hastalık iyileşme gösterebilmektedir. Tedavi sürecinin tamamı doktor kontrolü ile takip edilmelidir.

Hastanın da bu süreçte beslenme alışkanlığına ve ilaçların düzenli kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.