Ana Sayfa Sağlık FMF Gen Hastalığı (Ailevi Akdeniz Ateşi)

FMF Gen Hastalığı (Ailevi Akdeniz Ateşi)

126
0
fmf_hastaligi

FMF Gen Hastalığı

Ailevi Akdeniz Ateşi isminin kısaltılmış hali olan FMF hastalığı halinde ateş, eklem ağrısı, akciğer iltihabı, karın ağrısı belirtileri ile kendini gösterir.

İltihaplı bir hastalık olan FMF, hastalık geni taşıyan üstsoydan etkilenmekte olup bir gen hastalığıdır.

Hastalık belirtilerinin şiddeti ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Anadolu’da yaşayanları etkisi alan bu hastalık erkeklerde daha sık görülmektedir.

Hastalık nöbetlerinin tetiklenmesine yol açanlar yoğun egzersiz, enfeksiyon, stres faktörleridir.

FMF hastalığının teşhisi fiziksel test, kan testleri, genetik test yöntemleri kullanılarak gerçekleşir.

fmf-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nasildir

FMF hastalığında alınacak atak öncesi önlemler arasında kolşisin ilacının düzenli kullanılması bulunmaktadır. Düzenli kullanımda atakları önleyici etkisi bulunan bu ilacın bilinen önemli bir yan etkisine de rastlanmamıştır.

FMF gen hastalığı atak öncesi önlemler arasında ishali önleyici diyet uygulamak yer alıyor. Kontrollü beslenme atak sırasındaki belirtileri de önlemektedir. Otozomal resesif geçişli hastalık olan FMF hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Belirtiler çeşitli aralıklarla kişiyi yoklamakta olup ilaçlarla hafifletilmesi mümkün olmaktadır. Muayene için ise romatoloji bölümü doktoru ile görüşülmelidir.

FMF Hastalığı Belirtileri

Hastalığın Türkiye’de en çok görüldüğü yer İç Anadolu bölgesi olmakla beraber belirtilerini 20 yaşından önce gösterir. Hastalığın belirtileri ataklardır. Bu ataklar 12 saat ila 96 saat arasında sürebilmektedir.

Ateşin yükselmesi bazen tek şikâyet olmaktadır. Uzun süreli ateşler, karın ağrıları kendini gösterir. Belirtiler arasında nefes alma sırasında göğüste sızı, ayak biletlerinin kızarması gibi problemler yer alır.

Bu hastalıkta atakların yanı sıra amiloidoz maddesinden ve bu maddenin neden olabileceği böbrek yetmezliği sorunu hastalıkta korku nedenidir. Böyle bir durumda böbrekten fazla miktarda protein kaçağı gerçekleşir.

Eller ve ayaklarda şişmeye neden olan bu durum tedaviyi daha zor hale getirir.

fmf-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nasildir

Belirtilerin ortaya çıkma süresi 1 haftadan 1 aya kadar sürebilir. Hastalığın belirtileri genel olarak çocukluk döneminde başlar. Ataklara yol açan hastalık kabızlığı, ishali, siz altında kızarıklıkları da beraberinde getirir. FMF atak halinde yapılması gerekenler ise aşağıda verilmiştir:

Kolşisinin dozunun arttırılması: Atağın şiddetini ve sıklığını azalmasını sağlar.

 Alfa interferonun atak öncesi verilmesi: Başlayan atağı yatıştırabilen bu madde aynı zamanda atağı önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Orta dozda steroid verilmesi: Karın ağrısı gibi belirtilerin ortadan kaldırılmasında rol oynar.

Atak başladığı andan sonra her ne kadar tedavi seçenekleri azalsa da hastanede gerçekleştirilen bu yöntemlerle atak geri çevrilebilir.

FMF Hastalığı Tedavisi

FMF hastalığının bilinen bir kesin tedavisi olmamakla beraber kontrol altında tutmaya yarayan çeşitli yöntemler söz konusu.

Kolşisin de denen safran ilacı nöbetleri engellemeye yardımcı olurken uygun dozda alındığında belirtilerinin yol olmasını sağlar. Sindirim sistemi bozukluklar bulunan hastalarda ise anti- enflamatuar ilaçları kullanılarak nöbetler kontrol altına alınabilir.

FMF hastalığında iltihap önleyici besin ve bitkiler arasında balık ve yoğurt başta gelmektedir. Bu besinler tüketildiğinde hastalar atak dönemlerin daha rahat geçirebilmektedir. Vücudun iç sistemi bozulduğundan ilaçlara ek olarak vitamin takviyesi de yapılacaklar arasındadır.

Ataklar sonucu vücutta D vitamini eksikliği oluşması olası olduğundan hastaların bu vitamini alacağı gıdaları tüketmesi öneriliyor. D vitamini kullanılarak vücudun savunması mekanizması geliştirilir.

Mikrop öldürücü hücreler üzerinde de bu besinler olumlu etki sağlamaktadır. Aynı zamanda iltihapları da azalttığı biliniyor. Ailevi Akdeniz Ateşi, vücuda D vitamini bakımından katkı sağlayacak olan balık, yoğurt, tereyağı tüketilmesini gerektirmektedir.

Bu şikâyeti olanlar çaydan, kahveden, peynirden ve sütten uzak durmalıdır. Bu besinler vücuttan demir attığı için demir eksikliği sorununu doğurmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu FMF hastaları için önerdiği kür aşağıda verilmektedir:

Kereviz ve ıspanak kürü yapılarak yenilmesi hastalığı belirtilerini ortadan kaldıracaktır. Tatları her ne kadar sevilmese de hastalık için faydalı besinlerdir.

  • 150 gram kereviz ve 150 gram ıspanakla kür elde edilir.
  •  İlk olarak 150 gram kereviz 2 bardak su içerisinde 10 dakika kaynatılır.
  •  10 dakikanın ardından bu karışımın içine 150 gram ıspanak ilave edilir.
  •  5 dakika daha kaynatılarak normal sıcaklık seviyesine gelince suyu içilir.
  • Gün içerisinde 2- 3 sefer tüketilmeye uygundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.