Ana Sayfa Sağlık Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

13
0
Diş Eti Çekilmesi Neden Olur
Diş Eti Çekilmesi Neden Olur

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Periodontoloji dişleri çevrelemiş yumuşak (periodontal ligament, dişeti) veya sert dokuların (kemik, sement) yapısını, bu dokularda meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini incelemekte olan diş hekimliği dalıdır.

 

Dişler, içinde oldukları alveoler çıkıntı olarak isimlendirilen kemiğe direkt olarak bağlanmazlar. Dişlerle kemik arasında, liflerden oluşan, periodontal ligament olarak isimlendirdiğimiz doku vardır. Periodontol ligament, dişler üzerine gelen kuvvetin çene kemiğine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzeri dişetiyle kaplıdır. İşte dişin etrafındaki bu dokular periodontal dokular, olarak adlandırılır ve periodontolojinin kapsamını oluşturur.

 

SAĞLIKLI DİŞ ETİ VE PERİODONTAL DOKULAR

Sağlıklı dişetleri soluk pembe renktedir, mattır ve sıkı kıvamlıdır. Dişeti, boyun bölgesinde dişi bir yaka gibi sarar, dişle birleştiği yerde bıçak sırtı şeklinde sonlanır. Sağlıklı dişetleri dişi boyun bölgesinde dişi bir yaka gibi sarar. Diş ile dişeti arasında yaklaşık 1-1.5 mm lik bir aralık bulunmaktadır. Bu aralık dişeti oluğu olarak isimlendirilir. Periodontal hastalıklar işte bu dişeti oluğundan kaynağını alır. Sağlıklı dişetleri fırçalama sırasında kanamaz.

 

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Dişeti hastalıkları, dişlerinizi saran periodontal dokularda meydana gelen, kronik, bakteriyel enfeksiyonlardır. Çok ileri aşamalara gelmediği sürece ayrıya sebep olmazlar. Dişeti hastalıkları ciddi enfeksiyonlar olup, çok uzun seneler boyunca ağızda kayda değer bir belirti vermeksizin ilerleyebilir ve tedavi edilmedikleri takdirde, çürük olmayan sağlıklı dişlerin dahi destek doku kaybı nedeniyle, sallanarak düşmesine sebep olabilir. Dişeti hastalıkları bir veya birden fazla dişi birlikte veya ayrı ayrı etkileyebilir.

 

Dişeti hastalıkları, bakteri plağının dişetinizde enflamasyon oluşturmasıyla başlar. Hastalığın biraz ilerlemesiyle gingivitis olarak isimlendirilen aşamaya gelinir. Bu aşamada diş etlerinde iltihap mevcuttur, fakat iltihap henüz dişi destekleyen kemiğe geçmemiştir.

 

GİNGİVİSTE

 

* Dişetlerinde fırçalarken kanama mevcuttur.

* Dişetleri kırmızı ve şiştir.

* Dişetlerinin konturları bozulmuştur ve yüzeyi parlaktır.

* Ağrı yoktur.

* Eğer hastalık bu aşamada tedavi edilmezse, bir sonraki aşama olan periodontitise dönüşür. Bu aşamada, iltihap dişetinden sonra periodontal ligament ve diş destek kemiğine geçmiştir. Diş ile dişeti arasındaki dişeti oluğu, iltihap nedeniyle derinleşerek periodontal cebe dönüşür. Periodontal cep varlığı hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır.

 

PERİODONTİTİSTE

 

* Dişetlerinde fırçalarken veya kendiliğinden kanama mevcuttur.

* Dişetleri kırmızı ve şiştir.

* Dişetlerinin konturları bozulmuştur ve yüzeyi parlaktır.

* Ağızda kötü koku ve tat mevcuttur.

* Hastalık ilerledikçe dişeti çekilmeleri meydana gelir. Dişeti çekilmesi sonucu, dişlerin hassas olan kök yüzeyi açığa çıktığı için, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet meydana gelebilir.

* Hastalık tedavi edilmedikçe gelişimini devam ettirir. Dişler sallanmaya ve giderek birbirinden uzaklaşmaya başlar, dişler arasındaki aralıklar giderek artar.

 

– EĞER BU AŞAMADA HASTALIK TEDAVİ EDİLMEZSE DİŞLERİNİZİ KAYBEDEBİLİRSİNİZ! –

 

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ

Dişeti hastalıklarının erken döneminde – gingivitis safhasında, tedavi, dişler üzerindeki diş taşı ve bakteri plağının temizlenmesini ve kök yüzeyinin düzleştirilmesini kapsar. Diş taşları ve plak ortadan kaldırıldığında, dişeti hastalığına sebep olan bakteriler de ortamdan uzaklaştırılmış olur. Bu tedavi, genellikle iltihabın yokolması ve dişetinin dişe tekrar yapışması için yeterli olmaktadır. Ayrıca, hastanın iltihaba neden olan bakteri plağının kontrolü konusunda hekim tarafından bilgilendirilmesi gerekir.

 

Hastalık periodontitis safhasına ulaşmışsa, tedavideki amaç, periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizlemek, periodontal cebin ortadan kalkmasını sağlamak, dişetinin dişe yapışmasını sağlamak için düzgün bir kök yüzeyi oluşturmak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu elde etmektir.

 

Periodontal tedavi sonrasında hastaların düzenli olarak kontrol edilmesi, oluşan diş taşları ve plağın ortadan kaldırılması gerekir. Ancak periodontal tedavide esas görev hastaya düşmektedir. Tedavi sonucunda elde edilen sağlığın idamesi için, kişinin ağız bakım işlemlerini etkin bir şekilde sürdürmesi gerekmektedir.

 

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ NEDENLERİ

Dişeti hastalıklarının oluşumunda ana etken bakteri plağıdır. Sağlıklı bir ağız için, bakteri plağının ağız bakım işlemleri ile ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Eğer plak dişlerden uzaklaştırılmazsa, tükürükteki kalsiyum tuzları plak vasıtasıyla dişlere yapışarak diş taşı oluşumuna yol açar. Dişler üzerinde bakteri plağı yoksa, kalsiyum tuzları dişe yapışamaz.

 

Plağın içindeki bakterilerin yan ürünleri dişi kemiğe bağlayan periodontal ligamenti etkileyerek, bağların harabiyetine neden olur. Dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Periodontal cep nedeniyle, bakteriler daha derin dokulara kolayca ilerler ve zamanla dişi çevreleyen kemikte de harabiyet başlar.

 

Bakteri plağının oluşumunda,

 

* Eksik ve yanlış fırçalama

* Diş ipi veya ağız gargarası gibi yardımcı hijyen materyallerinin kullanılmaması

* Düzenli olarak diş taşı kontrolünün yapılmaması büyük rol oynar.

 

Dişeti hastalıklarına sebep olmakta olan diğer etken faktörler şunlardır:

* Genetik Etkenler: Dişeti hastalıklarının belli formlarında, genetik eğilimin etkili olduğu belirlenmiştir. Bu tip durumlarda hastalık çok hızlı ilerler ve erken yaşta diş kayıplarına sebebiyet verir. Bu nedenle, ailesinde erken yaşta diş kaybı hikayesi olan kişilerin ergenlik döneminden itibaren periodontolog kontrolünde olmasında fayda vardır.

* Sistemik Hastalıklar: Lösemi ve AIDS gibi vücudun bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklarda ve şeker hastalığında dişeti sağlığı olumsuz yönde etkilenir.

* İlaç kullanımı: Bazı ilaçların dişetleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir.

* Hamilelik: Bu dönemde meydana gelen hormonal değişikliklerden dişetleri etkilenmektedir.

* Stres

* Dengesiz Beslenme

* Sigara Kullanımı

 

DİŞ ETİ HASTALIKLARINDAN KORUNMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Dişeti hastalıklarının engellenmesinde en önemli görev, kişinin kendisine düşmektedir. Hastalığın ana etkeni bakteri plağı olduğuna göre, bakteri plağının oluşumunu önlemek esastır. Bunun için, dişlerin ve dişetlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Düzenli ağız bakımının yanı sıra, düzenli diş hekimi kontrolü de önem taşır. Fırçalamayla plak oluşumunu tamamen engellemenin imkanı olmayabilir. Bu durumda oluşan plak ve diş taşları, diş hekimi tarafından temizlenir. Diş hekimi kontrolleri sayesinde, oluşabilecek problemler erken safhada teşhis edilmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.