Ana Sayfa Mobil Root atma nasıl yapılır, zararları nelerdir ?

Root atma nasıl yapılır, zararları nelerdir ?

6
0
Root-atma-nasil-yapilir-zararlari-nelerdir
Root-atma-nasil-yapilir-zararlari-nelerdir

Root atma nasıl yapılır, zararları nelerdir?

Android kullanıcılarının cihazlarında sınırlamaları kaldırmak için yaptığı işleme root adı veriliyor. Peki root atma işlemi nasıl yapılır, zararları nelerdir?

Root Nasıl Atılır?

Tabletiniz varsa ve ona yeni özellikler kazandırmak isterseniz root atma işlemini yapabilirsiniz. Root atma için öncelikle tablette hakkında seçeneğinden derleme numarası yazan kısma 4-5 defa tıklamak suretiyle geliştirici seçeneklerini aktif hale getirmeniz gerekecektir. Ardından ise geliştirici seçeneklerine girerek USB hata ayıklama adlı seçeneği de aktif hale getirmeniz gerekir. Bu işlemler sonrasında tabletinizi root işlemi yapmak için bir USB kablosu vasıtası ile bilgisayarınıza bağlayın.

Root İşleminde Bilgisayarda Yapılacaklar

Root işlemini yapabilmek için bilgisayarımızda bir programa ihtiyacımız vardır. Bu konuyla alakalı olan birçok programdan birisini seçerek bilgisayarınıza indirmeniz ve programın kurulumunu tamamlamanız gerekir. Bu işlemler ardından ise kurduğumuz programa girerek root işlemini başlatıyoruz. Root işlemi sırasında USB kablosunun çıkması ya da herhangi bir temassızlık olması tabletiniz için ciddi hatalara yol açabileceğinden bilgisayarı root işlemi esnasında kesinlikle kapatmıyoruz. Ayrıca herhangi bir şekilde USB kablonun bilgisayardan ayrılmamasını da sağlamanız gerekir.

Root ve Driverlar

Root işlemi sırasında kurduğunuz program tabletiniz için gerekli olan driverları indirip kuran bir program olabileceği gibi program tabletiniz için gerekli driverları internet üzerinden otomatik olarak indirip kuramayabilir. Bu gibi bir durumda da tabletiniz için gerekli olan root driverlarını internette bulabilirsiniz. Root işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında ekranda başarılı olduğuna dair bir bilgi penceresi görüntülenecektir. Böylece root işlemini tamamlayacaksınız.

Telefona root yapmak zararlı mıdır?

Android işletim sisteminde root işlemi sayesinde cihazdaki tüm içerikler ve dosyalar kontrol edilebiliyor. Peki telefona root yapmak zararlı mıdır?

Root yapmak bize aynı bilgisayardaki Administrator yetkisinin mobil cihazımızda da elimize geçmesini sağlıyor. Android sistemindeki tüm dosya ve klasörleri kontrol etmemize olanak sağlıyor.

Telefona root yapmanın zararları ise şu şekilde;

İlk olarak telefonunuz veya cihazınız Garanti dışı kalıyor.
Root’tan sonra kamera, mikrofon ve titreşim özelliği gibi fonksiyonlar çalışmayabilir veya stabil olarak çalışmaz.
Cihazınız durduk yere kendini yeniden başlatabilir.
Kullandığınız uygulamalar anlamsız hatalar vermeye başlayabilir.
Cihazda internetten giriş yaptığınız her hesabınızın şifresi çalınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.