Ana Sayfa Kadınca Zayıflamak İçin Altın Kurallar

Zayıflamak İçin Altın Kurallar

18
0
zayiflamak-icin-altin-kurallarr
zayiflamak-icin-altin-kurallarr

Zayıflamak İçin Altın Kurallar

Zayıflamak için ölüm diyeti uygulamanıza lüzum yok! Hem sağlıklı beslenmek, hem de formda olmak istiyorsanız sebze ve meyveler sizin için biçilmiş kaftan!

Meyve ve sebzeler sağlıklı beslenme önerileri içinde en büyük yeri tutan 2 temel gruptur. Ancak bütün sebze ve meyvelerin belli bir enerji değeri ve şeker miktarları mevcuttur. Bu nedenle yenilen miktarlar önemlidir, yarım muzun enerji değeri 1 elmaya eşittir.

Meyve porsiyonları meyvelerin şeker oranlarına göre düzenlenerek önerilir. Sebzelerin genellikle su ve lif oranlarının fazla olması enerji değerlerinin düşük olmasına sebebiyet vermektedir. Çiğ olarak yenilebilen kıvırcık, göbek marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık ve benzeri sebzeler çokça zaman diyette serbest bırakılır. Pişirilerek yenilen sebzelerde ise durum içindeki yağ oranına ve pişirme şekline bağlıdır. Sonuç olarak meyve ve sebzeler düşük enerji miktarlı olmalarına rağmen diyet içinde önerilen miktarların üzerinde yenilmemelidir.

Faydalarını biliyor musunuz?

uzum
uzum

Üzüm: Vücudu zararlı madde etkilerine karşı savunan, fitokimyasallardan flavonoidleri içerir. Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyan üzüm bol bol tüketilmelidir.

karpuz
karpuz

Karpuz: İçerdiği laykopen maddesinin, kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinen A ve E vitaminlerinden daha etkili olduğu saptanmıştır.

kayisi
kayisi

Kayısı: İçindeki beta karoten isimli madde, hücrelere saldıran molekülleri kontrolü altına alarak, kanseri engeller. Bağırsakların çalışmasına yardım eder. Bir kayısı ne kadar parlak ise, içindeki beta karoten oranı da o kadar yüksektir.

domates
domates

Domates: Domates özellikle laykopen yönünden zengindir. Laykopenin antioksidan etkisi sebebiyle göğüs, sindirim sistemi, mesane ve deri kanseri riskini aza indirdiği bilinmektedir.

biber
biber

Biber: Bol miktarda A ve C vitamini içerir.
Çilek: Bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitamini, protein, şeker, meyve asidi, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum, potasyum içerir.

seftali
seftali

Şeftali: A ve C vitaminlerini içerir.

elma
elma

Elma: Tok tutan, kalorisi fazla olmayan cilde ve saçlara iyi gelen elmada A, C vitaminleri bulunuyor. Potasyum zengini elma, sindirim için yararlı bol miktarda lif içeriyor.

kivi
kivi

Kivi: Kalp ve damar sağlığı açısından kolestrolün düşürülmesinde etkili bir madde olan petkin, kivi de bol miktarda vardır.

Ara öğünleri es geçmeyin

Diyette mutlaka 6 – 7 öğün yemelisiniz. 3 saatte bir yediğinizde bir sonraki öğünde daha az acıkmış olur ve daha az yersiniz. Kan şekeriniz düşmez, tatlı ihtiyacınız daha az olur. Yapılan çalışmalarda aynı kaloriyi almalarına rağmen 6 öğün yiyenlerin 3 öğün yiyenlere göre kilo verdiği ortaya çıkmış. Ara öğünler kesinlikle atlanmamalıdır. Aksi takdirde akşam yemeğinde daha fazla miktarda yemek yersiniz.

Diyet ürünün etiketini mutlaka okuyun

Tüm diyet ürünlerin enerji değerleri sıfır değildir. Tüketilecek besinin etiket bilgisini incelemek gerekir. Örneğin diyet içecekler enerji içermezken diyet bisküvilerin enerji, yağ ve karbonhidrat içerikleri normalden daha az olarak tüketime sunulur.

Aşırı tatlı içeceklere dikkat edin

Abartılı diyetler genellikle uzun süreli sonuç vermez. Çünkü bir vakit sonra metabolizma yavaşlayacağı için vücut daha az enerji harcamaya başlayacaktır.

– Diyetleri abartmayın: Çabuk ve kolay sonuç almak için aç kalmak yerine, porsiyonları küçültmeyi deneyin.

– Ara öğünleri unutmayın: Sofraya aç oturmamak için, yemekler arasında geçen sürelerde biraz meyve, yoğurt gibi ara öğünlerin yararı olacaktır.

– Krema ve soslardan uzak durun: Soslu, kremalı yiyecekler belki lezzetlidir ama çok da kalori verir. Bu tür katkılardan uzak yemeklerden lezzet almaya çalışın.

– Tatlı içeceklerden kaçının: Şeker katkılı içecekler, meyve suları doymanızı sağlamaması yanı sıra gereksiz kalori de verecektir. Su, maden sodası ve diyet içecekleri deneyin.

– Egzersizi aksatmayın: Egzersiz enerji harcamanıza katkıda bulunduğu gibi, kas kitlenizi geliştirerek enerji tüketiminin devamlı olmasını da sağlar.

– Yavaş yiyin: Doyma refleksi en erken 20 dakikada başlar. Yavaş yediğiniz takdirde, daha az yemekle doyduğunuzu göreceksiniz.

– Uyarıcı etkenlere dikkat: Günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Ne gibi durumlar sizin ‘atıştırmanızı’ sağlıyor, dikkat edin. Örneğin; TV seyrederken çoğu kişi bir şeyler yemek ister. Bu alışkanlıklarınızı değiştirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.