Ana Sayfa Gizemler Şehir Efsaneleri !

Şehir Efsaneleri !

31
0

ŞEHİR EFSANELERİ

Bundan yedi yıl önce yedi tane adam dünyanın yedi farklı kıtasında aynı gece aynı rüyayı görmüşler. Hepsi rüyasında kendisini gotik bir şehirde viranelerin içinde büyük şatolarda ve dar sokaklarda sağanak yağmurun altında görmüşler. Vakit karanlığın en yoğun olduğu bir gece.

Dar sokaklardan ilerlerken bir kız görürler. Kız; şairlerin şiirlerine konu ettiği güzellikte ve bembeyaz bir gecelikle arkası dönük yürümekte ve ara ara arkasına doğru gel der gibi bakmaktadır. Adamların her birisi kadını takip etmekte ancak bir türlü yetişememekte ve en nihayetinde ise kadını gözlerinden kaçırmaktadır. Tekrar görürler ancak kadın tekrar gözden kaybolur. Bu böyle yedi defa tekrarlanır ve sonrasında ise kan ter içerisinde uyanırlar.

Adamların hepsi birbirinden habersiz hemen yataktan kalkar ve rüyanın etkisinden kurtulamazlar. Yedi gün boyunca hep aynı rüyayı görürler ve sonunda kara verip o gotik şehri ve içerisindeki o kadını bulmak için yola çıkarlar.

Tam yedi yıl boyunca her yeri ararlar ve hepsi en sonunda birbirinden habersiz bir şekilde aynı hana dinlenmek maksadıyla gelirler. Yedi gün sonra odalarından çıkarlar ve yemek yemek için hanın yemekhanesine giderler.

Birbirlerinden habersiz bir şekilde yan yana oturur vaziyettedirler. Yemek bittikten sonra orada bulunanlardan bir tanesi diğerine ‘’Nereden gelip, nereye gidiyorsun?’’ diye sorar. O da cevaben gördüğü rüyayı anlatır.

Birden ötekilerin hepsi kulak kesilir ve tüyleri diken diken rüyayı anlatan adamı dinlerler. Sonra anlaşılır ki hepsi aynı rüyayı görmüşler. Birbirlerine dönüp yedi yıldır arıyoruz ve hiçbir şekilde bulamadık ne yapmalıyız diye sorarlar. En sonunda o şehri kendileri inşa etmeye karar verirler.

Şehir Efsaneleri
Şehir Efsaneleri

 Yedi yıl boyunca çalışırlar ve en sonunda rüyalarında gördükleri şehri yaparlar. Sonra ise rüyalarında gördükleri kadını beklemeye koyulurlar. O arada karınları acıkır ve içlerinden bir tanesini şehrin dışına erzak almaya gönderirler.

Ancak o eli boş bir şekilde döner ve şehrin çıkış kapısının kilitli olduğunu söyler. Başka bir çıkışı dener ancak yine aynı sonuç ile karşılaşır. Yedi tane adamın yaptığı yedi kapının hepsi kapalıdır. Bütün adamlar birbirlerine bakarlar ve kapıları kitleme sebebi olarak, rüyalarında gördüğü kadının oradan çıktığını ve o sebepten dolayı kilitlediğini söylerler.

Aşkı, kadını hapsetmek olarak yanlış anlayan bu yedi adam tam yetmiş yıl boyunca aşk tanrıçası tarafında cezalandırılır ve o şehre hapsedilir. Her gün defalarca aşk tanrıçasına yakarırlar ve oradan çıkmaları için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtirler.

Ancak aşk tanrıçası cezayı vermiştir ve yetmiş yıllık ceza yedi adam tarafından çekilecektir. Mısır mitolojisinde geçen bu efsane dilden dile anlatılmıştır. Anlatılmasındaki esas gaye ise aşkın kadınların tutsak edilmesi üzerine değil bilakis hürriyet üzerine kurulu bir duygu olduğu bilincini insanlara aşılamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.