Ana Sayfa Gizemler Paranormal Hikayeler Paranormal Hikayeler

Paranormal Hikayeler

30
0

Paranormal Hikayeler

Paranormal, normal ötesi anlamına gelen ve fizikötesi davranışları açıklamak için kullanılan bir terimdir. Telepati, durugörü gibi psişik olayları deneysel yöntemlerle ele alan Parapsikoloji disiplini içerisinde kullanılan paranormal terimi kısacası yaşanan metafiziki olayları açıklamak için kullanılmaktadır.

Doğa bilimleriyle açıklanamayan paranormal olayların günlük yaşam içerisinde yaşandığı pek çok kişi tarafından söylenmektedir. Ancak bu oldukça tartışmalı bir konudur. Kimi kişiler fizikötesi olayların göz yanılgısı ve halüsinasyon gibi kötü psikolojik koşullarda ortaya çıktığını ifade etmektedir.

Paranormal Olayların Ortaya Çıkışı

Paranormal olaylara, pek çok kişi tarafından inanılmaktadır. Rutin yaşamımız içerisinde fizikötesi durumlar genellikle insanlar tarafından korku ve endişe ile karşılanır. Bu korku bazen daha büyük psikolojik etkilere de neden olabilmektedir. Özellikle çocuklar bu tip olaylardan en çok etkilenen gruplar arasında yer almaktadır.

Paranormal hikâyeler, ölüm, cin, şeytan, ruh gibi kavramlardan beslenmekte ve zenginleşmektedir. İntihar, cinayet, tecavüz gibi suç unsurları ise hikâyelerin daha korkunç olmasını sağlamaktadır. Olayların açıklamasında ise din ve teoloji kullanılmaktadır. Bütün dini inanışlarda fizikötesi kabul edilmekte ve paranormal olaylara açıklama getirilmektedir. Bilim ise bu olayların gerçekliği kabul etmemektedir.

Paranormal Olayların İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Paranormal olayların nerede yaşandığı ve hangi koşullar altında ortaya çıktığı ise kesinlikle ispatlanabilmiş değildir. Olaylar genel olarak kulaktan kulağa yayılmaktadır.

Bazen arkadaş ortamında anlatılan hikâyeler bazen de çocukları kontrol altında tutabilmek için büyükler tarafından dile getirilmektedir. Ayrıca olayları yaşadığını iddia eden kişilerde bulunmaktadır. Toplum ise bu kişilere bazen saygı duymakta bazen ise deli gözüyle bakmaktadır.

Paranormal hikâyelerin temelinde bilinmezlik yatmaktadır. Bilinmezlik ile ortaya çıkan olaylar, kişiler üzerinde panik ve endişeye neden olabilmektedir. Gün içerisinde yaşadığımız pek çok olay bu duruma bir örnek oluşturabilir. Örneğin, karanlık ve ıssız bir ortamda yürürken bir gölge gördüğümüzü sanmamız korkmamıza neden olmaktadır.

Ancak bu gölgenin bir canlıya ait olduğunu görebilirsek korku seviyemizde azalma gerçekleşecektir. Yine sessiz ve yalnız başınıza evde otururken bir ses duyduğunuzda endişeye kapılırsınız. Sesin, evcil hayvanınız tarafından yapıldığına şahit olduğunda ise korku durumu ortadan kalkar. Bu örneklerde de görüldüğü gibi hikâyelere inanış aslında bilinmezlikle başlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.