Ana Sayfa Gizemler Mitler Mumyaların Gerçek Sırrı

Mumyaların Gerçek Sırrı

15
0
mumyalarin-gercek-sirri
mumyalarin-gercek-sirri

Mumyaların Gerçek Sırrı

Mumyalar geçmişte ve günümüzde birçok filme konu olmuş ve gelecekte de olmaya devam edecektir. Peki, mumyalama işlemi nasıl ve neden yapılıyor? Mumyaların gerçekten bir sırrı var mı? Mumyalama işlemi Mısır ile özdeşlemiş ve ilk tohumları burada atılmıştır. Günümüzde yapılan kazılarda Dünya’nın farklı noktalarında mumyalanmış mezarlar bulunabiliyor.

O dönem ki Mısırlılar ölümden sonra dirilişe inanmış ve mumyalama tekniğini geliştirmiştir. Tanrıları’nın ölümden sonra parçalarını birleştirerek onları dirilttiklerine inanan halk bu işe oldukça önem göstermiştir. Mısır’da bu iş benimsenmiş ve kutsal bir hal almıştır. Mumyalama işlemi müthiş bir titizlik ile yapılıyor. Çengel ile burundan beyin çıkartılıyor, buradaki amaç çürümeyi engellemek ve çökmemesi için tampon yaparak beyin bölgesine destek vermek. Mumyalama işlemi sadece insanlar için değil değerli hayvanlar içinde yapılıyordu. Eski dönemlerde mumyalama işlemi bittikten sonra ilahiler ve dualar okunarak tören gerçekleştiriliyordu.

Günümüzdeki birçok film ve belgesel mumyaların gizeminden ve esrarengiz olaylarından etkilenerek bir şeyler sunuyor. Bunların pek doğru olduğu söylenemez, mumyaların da zamanında yaşamış ve ölmüş insanlar olduğunu unutmamak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.