Ana Sayfa Film&Dizi Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

12
0
unutkanliga-ne-iyi-gelir
unutkanliga-ne-iyi-gelir

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Sağlıklı beslenirseniz şeker, hipertansiyon, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve daha pek çok hastalığa yakalanma olasılığınız azalır, beyin fonksiyonları da kendini geliştirir ve böylece unutkanlık sorununuz azalarak hafıza güçlenir. Örnek olarak, yüksek oranda doymuş yağ içeren besinler kötü kolesterolün artmasına, damarlarda plaka oluşmasına ve haliyle beyninize giden kan akışının azalmasına sebep olabilir. Beyninize gidecek kanın olması gerekenden düşük olması da kan yoluyla taşınan oksijen miktarının azalmasına neden olur. Oksijen azlığı az zamanda hafızanın zayıflamasına, daha ileri durumlardaysa “vasküler demans”a sebep olabilir. “Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler” beyninize ve vücudunuzda başka pek çok organa iyi geldiği bilinen, omega yağ asitleri, antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri kapsıyor.

– Yabanmersini hakkında yapılan araştırmalar bu meyvenin beyni “oksidatif stres”e karşı koruyarak unutkanlık sorunu için fayda sağladığını göstermiştir. Yabanmersini daha çok yaşa bağlı unutkanlık için faydalıdır. Düzenli bir şekilde yabanmersini tüketmenin öğrenme kapasitesini yukarı çektiği ve motor becerileri geliştirdiği hususunda araştırma sonuçları bulunuyor. Hafıza güçlendirmek için her gün bir avuç yabanmersini yiyebilirsiniz.

 

– Omega 3 yağ asitlerince zengin olan ton, somon gibi yağlı, deniz balıklarının unutkanlığa iyi geldiği bilinmektedir. Buna ek olarak iyi de bir protein kaynağı olan bu balıklar genel sağlığın korunmasına da destek olur. Haftada 2-3 öğün balık yemek uzun dönemde hafızanızı korumaya yarar sağlayacaktır.

– Yağ asitleri ve yaşa bağlı görülen bilişsel gerilemeyi yavaşlatan E vitamini içeriğince zengin kabuklu yemiş ve tohumlar unutkanlık ile mücadele etmek için tavsiye edilen besinler arasında bulunmaktadır. Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, keten tohumu gibi yemişlerden bir tanesini günde bir avuç yemek hafızanın korumasına katkıda bulunur.

 

– Diğer organlarda olduğu gibi beyinde yeterince oksijen alabilmek için düzenli biçimde kan akışına ihtiyaç vardır. Yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler ve kahverengi pirinç gibi kepekli tahıllar kötü kolesterolü düşürerek kan akışını negatif etkileyen damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Beyaz ekmeği tam buğday ekmeği ya da kepekli ekmekle değiştirmek uzun dönemde hafızanın korunması için atılacak iyi bir adımdır.

 

– Antioksidan olarak zengin olan nar suyu, vücutta bulunan ve hücre yapısını bozan “serbest radikallere” karşı etkin koruma sağlar. Nar suyu gibi antioksidan etkisi bulunan portakal, çilek, greyfurt gibi meyvelerde unutkanlığa iyi gelir ve beyin hücrelerini korur. Nar suyu ekşi gelirse yarı yarıya suyla karıştırarak içebilirsiniz.

 

– Yeşil çay konsantrasyonu arttırır, ruh halini yukarı taşır ve unutkanlığa iyi gelir. Yeşil çayda kahvedekinin yarısı kadar kafein vardır. Antioksidan özellikleriyle beyin ve diğer organları koruyan yeşil çay taze demlenmelidir, şişelenmiş olarak satılan yeşil çayın etkisi oldukça düşüktür ve gıda kimyasalları içerdiğinden faydadan çok zararı olabilir. Yeşil çayı demledikten sonra sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

-Bir antioksidan türü olan “quercetin” içeriği olarak zengin elma, kırmızı soğan ve brokoli hafızayı geliştirmek için tavsiye edilen besinler arasındadır. Brokoli aynı zamanda folik asit için iyi bir kaynaktır.

 

-Bazı B vitaminleri (B6, B12 ve folik asit) Alzheimer hastalığı ile ilişkili olduğu bilinen kandaki “homosistein” seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Hafif bilişsel bozukluğu bulunan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda bu vitaminlerin süreci tersine çevirebileceği yönünde sonuçlar elde edilmiştir.

 

– Unutkanlığa engel olmak ve hafızayı geliştirmek için yemeniz gereken gıdaların yanında yememeniz gerekenler besinler de bulunuyor. Örnek olarak, trans yağlar damar tıkanıklığı riskini arttırırken metabolizmanın işlevlerini aksatabilir. Bunun dışında fazla şeker damarların yıpranmasına ve proteinin gerektiği gibi işlenememesine sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.