Ana Sayfa Film&Dizi En İyi Dram Filmleri Sıralaması

En İyi Dram Filmleri Sıralaması

43
0
Masks with the theatre concept

En İyi Dram Filmleri Sıralaması

 Bazı filmler vardır ki hikayeleri içimize işler. İzlerken adeta yaşarız ve oyuncuların yerine kendimizi koyarız. Bu tür filmler genellikle dram ağırlıklı oluyor. İşte içinize dokunacak, gözlerinizi yaşartacak en iyi dram filmleri sıralaması:

Yeşil Yol

8.5 IMDb

Stephen King’in aynı adla yazdığı romanından uyarlanan Yeşil Yol en iyi dram filmleri içerisinde yer alan, en başarılı yapıtlardan birisidir. Paul Edgecomb hapishanenin infaz bölümünde başgardiyan olarak görev yapmaktadır.

Pek çok suçlunun idam edilişine tanık olmuştur. Yine hapishaneye yeni bir mahkum gelmiştir. Mahkum, John Coffey adında iri yarı bir adamdır. İki küçük kızı öldürmekten suçlu bulunmuş, elektrikli sandalyede idama mahkum edilmiştir.

Fakat bu mahkum diğerlerinden farklıdır ve Edgecomb bunu hemen anlamıştır. Edgecomb işinde başarılı bir adamdır ama hastalığı hayatını yaşanılmaz hale getirmiştir.

Coffey’nin yanına yaklaştığında bu iri yarı mahkum onu tutmuş hastalığını içine çekip onu iyileştirmiştir. Sonrasında ise Coffey’nin doğaüstü güçleri olduğu ortaya çıkmıştır.

12 Yıllık Esaret

8.1 IMDb

Gerçek yaşamdan uyarlanan 12 Yıllık Esaret en iyi dram filmleri arasındadır ve gösterime girmesi ile birlikte büyük ses getirmiştir. Solomon Northup müziğe kendisini adamış, kemanı adeta konuşturan, siyahi bir adamdır.

Köleliğin hat safhalara çıktığı bir dönemdir. Solomon ailesi ile birlikte özgürce yaşarken iş için 2 adamla tanışmıştır. Anlaşmaya göre Washington’da müzisyenlik yapacaktır.

Fakat işler istediği gibi gitmemiş, adamlar Solomon’u kandırmıştır. Köle olarak bir çiftlik sahibine satılmıştır. Özgür olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Bu onun için hiç de kolay olmayacaktır ve büyük acılar yaşayacaktır.

Akıl Oyunları

8.2 IMDb

Nobel ödülü almış ünlü matematikçi John Nash’in hayatını beyaz perdeye taşıyan Akıl Defteri en iyi dram filmleri arasında şüphesiz olması gereken önemli bir yapıttır. John Nash Princeton Üniversitesi’nden burs kazanmıştır.

Gece gündüz tek düşündüğü matematiktir ve bu konuda kendisini kanıtlamaya kararlıdır. Kimseyle konuşmayan, içine kapanık bir adam olan John’un oda arkadaşından başka dostu yoktur.

Başarıları ile kendisini göstermeye başladığında bir ajan ona devlet adına çalışması için teklif sunmuştur. Buna göre John düşman devletlerin haberleşmek için kullandığı şifreleri çözecektir.

Şifrelere ve oda arkadaşına karşı bakış açısı karısı ve kendisinin fark etmesi üzerine değişecektir. Kim bilir belki de onlar gerçek değildir.

Mustang

7.6 IMDb

Türk yapımı Mustang en iyi dram filmleri içerisinde iddialı yapıtlardandır. Annesi ve babası yaşamını kaybetmiş 5 kız kardeş. Eski geleneklere bağlı bir amca ve babaanne.

İnebolu’ya yaz gelmiş, okul tatil edilmiştir. Lale ve kız kardeşleri sahile inmiş arkadaşlarıyla oyunlar oynamıştır. Nereden bilsin ki çocuklar oynadıkları oyunun başlarına ne gibi kötülükler getireceğini.

İnebolu’nun çok bilmiş kadınlarından birisi oyunu babaannesine anlatmış, kızları ağza alınmayacak şeylerle suçlamıştır. Sonrasında hayatları cehenneme dönen kızlar özgürlükleri için mücadele etmiş, düzene karşı çıkmıştır.

Fakat hiçbir şey beklenilen gibi olmamış, okul hayatları bitmiştir. Çok daha kötü şeyler ise onları beklemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.