Ana Sayfa Bilgisayar İnternet Sanal Ortam Dolandırıcılarına Dikkat !

Sanal Ortam Dolandırıcılarına Dikkat !

8
0
sanal-ortam-dolandiriciligi
sanal-ortam-dolandiriciligi

Sanal Ortam Dolandırıcılarına Dikkat!

Son zamanlarda oldukça dikkat çeken bir riske karşı sizleri uyarmak istedik. İnternetin hayatımıza girdiğinden beri hayatımızı kolaylaştırdığı muhakkak. Fakat bu güzellikler içerisinde bir takım riskler de doğuruyor bu risklerin önüne geçmemiz ve bu konuda bilinçlenmemiz ise şart. Sanal Ortam Dolandırıcılarına Dikkat!

İnternet Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı ise oldukça uzun. Ancak bir takım tedbirler ile bunun önüne geçmeniz ise tabi ki mümkün. Öncelikle güncelleştirmesi olan bir virüs programı ile İnternet dolandırıcılarından kurtulabilir ve bilgisayarınızı koruyan program sayesinde bir takım risklerden uzak durabilirsiniz.

Tek başına virüs programı ise bu risklerden bizi tamamen uzaklaştırmayacak. Bu yüzden sürekli dikkatli olmalı ve güvenli olmayan siteler de durmamalı. Exe uzantılı dosyaları çalıştırırken mutlaka programdan emin olmalısınız. Bir takım art niyetli insanlar bu dosyaları çalıştırmanızı sağlayarak bilgisayarınıza girebilir ve her türlü bilgilerinize ulaşabilirler. Böylece sizin hesabınızı İnternet den rahatlıkla sıfırlanabilir.

Ayrıca Bilgisayarınız da kullandığınız işletim sitemlerinin güvenlik duvarı kısmının açık olmasını ve de bilgisayarınızın paylaşımlarının kapalı olmasına yine dikkat etmelisiniz.

İnternet Üzerinden Ortam Dinlemesi

Evet yanlış duymadınız yazılımlar ile birçok insanın bilgisayarına sızabiliyor ve hatta bu işi ortam dinlemesine kadar götürebiliyorlar. Bu sebeple kullanacağınız zaman kamera ve mikrofonun açık olması sürekli zararlı yazılımlara karşı virüs programını açık olduğundan emin olmalısınız.

Görev Yöneticisinden Arka Planda Çalışan Dosyaları Takip Etme

Bu seçenek ise oldukça önemli. Fark etmeden sizde bir trojen yüklemiş olabilir ve bilgisayarın takibini art niyetli birine vermiş olabilirsiniz. Ya da farklı programlar ve trojenler arka planda çalışıyor olabilir. Bunu anlamanın yolu ise Bilgisayarınız da arka plan da çalışan dosyaları ve programları ara ara takip etmeniz. Tüm bu seçenekler için ayrı bilgi gerekeceğinden o bilgileri bulmayı size bırakıyoruz ya da sorularınıza karşı yardımcı olma sözüyle hepinizin dikkatli olması gerektiğini yeniden hatırlatıyoruz. Teknoloji dünyasında üretilen tüm yazılımların çok önemli etkisi olabileceğini ve bunların önlem alınmazsa her türlü tehlikeyle sizi karşı karşıya bırakabileceğini asla unutmayınız ve sadece tedbirli ve bilinçli İnternet kullanınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.