Tarihte Bugün 8 Kasım

0
tarihte-bugun-8-kasim
tarihte-bugun-8-kasim

Tarihte Bugün 8 Kasım

 • İngiliz bilim adamı Edmond Halley ‘in doğum günü. Edmond Halley Kuyruklu yıldızların bir yörünge üstünde hareket ettiğini bir kısmının güneş sisteminin içerisinde yer aldığını bulmasıyla Astronomi alanına büyük katkılar sunmuş bilim adamıdır.
 • İngiliz Şair John Milton ‘un ölüm günü. Kayıp Cennet adlı eseri ile tanınan ve ingilizce ‘ye en çok kelime katan kişidir. Lirik şiirleri ile tanınır.
 • Tarihte bugün Abraham Lincoln ‘un ABD başkanı seçildi.
 • Tarihte bugün Özellikle tıp alanında günümüzde en çok yararlanılan ışınlardan biri olan X ışınını Alman fizikçi Wilhelm Röntgen keşfetti.
 • Türkiye Cumhuriyeti kurucularından olan Mustafa Kemal Atatürk Başöğretmenliği ve Millet Mekteplerinin genel başkanlığını kabul etti.
 • Nazi partisi Almanya seçimlerinde birinci parti oldu.
 • Ünlü şairlerden Faruk Nafiz Çamlıbel ‘in vefatı.
 • Eski İçişleri bakanı Mehmet Ağar Susurluk kazası ile bağlantılı çete iddiasıyla suçlanmıştı istifa etti. Yerine, şuan ki İyi Parti genel başkanı Meral Akşener içişleri bakanı oldu.

Arkadaşa El Yapımı Hediyeler

0

Arkadaşa El Yapımı Hediyeler

Arkadaş, herkesin hayatında yeri büyük öneme sahip olan kişidir. Kötü zamanların destekçisi olduğu gibi iyi zamanların da mutluluğumuzu paylaşan nadide insanlardır. Paylaştığımız her şeyde anı, hediye vb. ortak olunun şeyler de dostluk biraz daha artar. Bundan dolayı arkadaşa veya arkadaşlara çeşitli el yapımı hediyeler vererek onları mutlu edebilir hatta arkadaşlık pekiştirile bilinir.

Bu hediyeleri kendi el yapımı ile yapılanlardan seçme hediyeye daha özel bir anlam katacaktır. Uzun yılların unutulmaz bir hatıra olacak hediyeler hem yapan için bir hobi haline gelecektir. El emeği hediyeler üretebilir hem de bu sayede arkadaş veya arkadaşlar mutlu edile bilir.

El Yapımı Hediye Çeşitleri

Fotoğraflı, Yazılı Kapı Süsü

Arkadaş mutluluğu için hazırlana bilecek bir kapı süsü. Fakat bu hediyeyi diğerler kapı süslerinden ayıran nokta fotoğraflı ve yazılı bir tablo gibi kullanılıyor olabilmesidir. El yapımı bir kapı süsü olan bu hediye, Hediye edeceğini kişinin baş harfinden oluşan büyük harftir. Harfin bir tarafını arkadaşınız ile ilgili koymak istediğiniz fotoğrafları yapıştırabilir diğer tarafına da arkadaşınız için çok özel bir not yazabilirsiniz. Böylece hediyeniz diğerlerinden daha farklı kılacaktır. Malzemeler;

 • mukavva kartondan
 • birhaften oluşan tahta
 • üzerine yazı yazılabilen ve resim yapıştırılabilen bir yüzey
 • fotoğraflar ve yazılı kapı süsü


Telden Kalpli Bileklik

 

Bir miktar demir teli ve pense ile takının yapımına geçebilirsiniz.Penseyleelinizde var olanteli iki tane yan yana olacak şekilde katlayın.Sonra telin bir tane uç kısmını kalp şekline getirin. Telin uç kısmını kalbin alt kısmına doğru sararak sabitleyin. Bileklik olarak vereceğiniz bu hediye hem şık hem de unutulmazdır.

 

 

Ev Yapımı Kumaş Anahtarlık


Arkadaşınızın mutluluğu için bir başka hediye ise hazırlayabileceğiniz güzel bir alternatifolacaktır. Hazırlanışı ise oldukça kolay işlem aşamalarından oluşuyor.

 • Desenli kumaş
 • Anahtarlık halkası
 • Karton ve iğne
 • İplik

Malzemelerini hazırlayın. Daha sonra yapım için işin başına geçin. İlk olarak kumaşı altıgen şekilde kesin ve kumaşın iki kat olması ve muntazam şekilde kesilmesi çok önemlidir. İki kat kumaş arasına karton koyun ve kartonu kaplayacak şekilde iğne ile dikerken en son kurdeleyi arasına ekleyin. Son olarak anahtarlığı kurdeleye geçirince hediyeniz hazır.

Adalet! Ne kadar da hasretiz son bir asırdır bu insanlık onuruna…

0

ADALET

Adalet! Ne kadar da hasretiz son bir asırdır bu insanlık onuruna. Zira biz son bir asırdır İslam düzenine hasretiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran zihniyet adaleti sadece kendi tapulu malı gibi kullandı. Dünyada gelmiş geçmiş başka hiçbir ülke yoktur ki kuruluş felsefesi bir ideolojik sistemin tekelinde olsun. Kendi gibi düşünmeyen herkesi hakir görsün. Hakir görmenin de ötesinde assın, hayatını karartsın, ocakları söndürsün. Dedik ya hasret kaldık ADALETE!

Benim bir lafım vardır; evet bu devlet bizim öz devletimizdir, vatanımızdır, biz bu milletin ta kendisiyiz lakin bu devlet ilk defa bizim kurmadığımız bir devlettir! Çünkü biz Müslüman Türkler kurduğumuz her devleti Allah’ın El-Adl sıfatından doğan adaleti yeryüzünde hâkim kılmak olgusuyla kurmuş ve devletimizi de bu nizama göre şekillendirmişizdir.

Laikliğin benimsenmesinden, gavurun kanunu Müslüman’a dayatılmasından beri bu sistemin adı olsa olsa hukuk sistemi olur. Zira zaliminde hukuku olur.

Çok doluyum kardeşler. Bir babanın 13 yaşındaki kızına tecavüz ediliyor ki Allah düşmanımın başına vermesin ve sonra devlet o babanın acısını dindiremeyince baba da kendi adaletini sağlıyor. O babanın elinden öpülür çünkü bizde namus pek mühimdir.

O mukaddes değer için can verene şehit demiştir yüce dinimiz İslam. Lakin şimdi o baba tutuklandı. Açık ve net konuşuyorum; tüm bu çelişkilerin sebebi sizin o zalim düzenden gelen laik hukuk sisteminizdir.

Kimleri mağdur etmedi ki bu zalimlikleriniz! Yine bu laik eğitim sistemiyle donatılan okullarda o sapıkları yetiştiren de siz değil misiniz!? Esas azmettiren sizlersiniz! Siz, yani bu laikliğin kurucuları ve savunucuları. Allah belasını versin laikliğinizin!!!

Laiklik adı altında müslümanlara yapılan zulume ve yeni bir din çıkarıp türkün dini laiklikdir diyene ne demeli

Biz Müslümanların en büyük şiarlarından biri de sabır ve ümittir. İnşallah yeniden mutlak otoriteden doğan adalet sistemini yeryüzüne hâkim kılmak için gece gündüz demeden sabırla çalışacağız. Zira insanlık ve bu millet Adalete açtır ve bunun doğal sonucu yeniden İslam düzeni olacaktır biiznillâh. Es-Selâm’un Aleyküm!

Osmanlı Devleti 1.MURAT

0

Osmanlı Devleti 1.MURAT

Lakabı Hüdavendigar olarak bilinmektedir. Osmanlı tarihinde kardeşlerini öldürerek tahta geçen ilk Osmanlı padişahı 1. Murat‘ tır. Bu dönemde Savcı Bey isyanı çıkmıştır. Savcı Bey, 1. Murat’ ın kardeşidir. Savcı Bey yaptığı taht savaşını kaybederek öldürülmüştür.

1. Murat tahta geçmiştir. 1. Murat döneminin en önemli gelişmesi 1393 yılında yapılan Sazlıdere Savaşı ile Edirne ‘ nin alınmasıdır. Edirne alındıktan sonra başkent yapılmıştır. Başkentin sürekli değişmesinin nedeni fetih bölgelerine yakınlaşarak fetihlerin hızlandırılmasıdır.

MURAT DÖNEMİNDE DEVLET YAPILANMASI

1. Murat döneminde pençik sistemi kurulmuştur. Pençik sistemi savaşta elde edilen esirlerin 1/5′ inin orduya alınmasıdır.

Devşirme sistemi kurulmuştur.

Acemioğlanlar ocağı kurulmuştur. Acemioğlanlar ocağı Osmanlı Devletinde mesleki eğitim veren bir okuldur.

 Kapıkulu ordusu kurulmuştur.

Merkezi Manastır olan Rumeli Beylerbeyliği makamı kurulmuştur. İlk Rumeli Beylerbeyi ‘Lala Şahin Paşa’ dır.

 Defterdarlık, kazaskerlik ve vezir-i azamlık makamları kurulmuştur.

 1. Murat, veraset sisteminde ilk değişikliği yapan Osmanlı padişahıdır. ‘ Devlet sülalenin malıdır’ anlayaşını yıkarak yerine ‘ Devlet padişah ve oğullarının malıdır’ anlayışını getirmiştir.

MURAT DÖNEMİNDEKİ TARİHİ GELİŞMELER

Murat döneminde Osmanlı Devletinin Haçlılara yenildiği ilk savaş olan Ploşnik Savaşı yapılmıştır. 1371 yılında Çirmen Savaşı yapılmış olup Sırplar mağlup edilmiştir. 1. Murat döneminin tarihi açıdan en büyük önemi 1389 ylında 1. Kosova Savaşının yapılmasıdır. 1. Kosova Savaşı Osmanlı Devletinin ilk defa top kullandığı savaştır.

Ayrıca bu savaşta 1. Murat savaş meydanında şehit edilmiştir. 1. Murat, savaş meydanında şehit edilen ilk ve son Osmanlı padişahıdır. Ayrıca 1. Murat döneminde ilk Osmanlı ve Haçlı savaşı olan Sırp Sındığı savaşı yapılmış ve büyük bir zafer elde edilmiştir. 1. Murat tarihe savaş meydanında şehit edilen Osmanlı padişahı olarak geçmiştir.

Atatürk Dönemi Türkiye dış politikası !

0

ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKANIN TEMEL İLKELERİ

 Bağımsızlıktan taviz verilmeyecektir.

 Devletler arası eşitlik ilkesi gözetilecektir.

 ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesi benimsenecektir.

 Hümanizm benimsenecektir.

 İnsan hayatı tehlikeye girmedikçe savaşa girilmeyecektir.

 Akıl ve bilim esas alınacaktır.

1923 – 1930 ARASI TÜRKİYE DIŞ POLİTİKASI

1923 ve 1930 yılları arasında Türkiye dış politikası Lozan antlaşmasından kalan sorunlardır. Bu dönem arasında Lozan’ da çözülemeyen sorunlar gündeme gelmiştir. Bunlar;

1-IRAK SINIRI VE MUSUL MESELESİ:

Bu sorun için 1924 yılında İngiltere ile Haliç konferansı yapılmıştır. Ancak bu konferansta sonuç alınamamıştır. Bunun üzerine Türkiye 1925 yılında Milletler Cemiyetine başvuru yaparak referandum talebinde bulunmuştur.

Ancak bu talep Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilmemiştir. 1925 yılında Musul’ da ki petrol kaynaklarını ele geçirmek için Türkiye ordu hazırlamıştır. Bu dönem de Şeyh Sait isyanı çıkması üzerine ordu kendi içindeki bu isyanı bastırmak zorunda kalmış ve Musul tamamen kaybedilmiştir.

Musul bölgesinin kaybedilmesinde iki isyan etkili olmuştur. Bunlardan biri Şeyh Sait isyanı diğeri ise 1924 yılında çıkan Nasturi isyanıdır.

2- YABANCI OKULLAR SORUNU:

Yabancı okullar sorunu 1926 yılında tekrar gündeme gelmiştir. Okullar Milli Eğitim bakanlığına bağlanmıştır. Yabancı okullarda ki dini semboller kaldırılmıştır. Türkçe, Coğrafya ve Tarih derslerinin Türk öğretmenler tarafından Türkçe olarak okutulmasına karar verilmiştir. Dış politikada çözülen ilk sorun yabancı okullar sorunudur.

3- BOZKURT- LOTUS OLAYI:

Bozkurt adında Türk gemisi ile Lotus adında ki Fransa gemisi çarpışma sonucu batmıştır. Bu durum iki ülke arasında bazı sorunların yaşanmasına neden olmuştur. Fransa bu sorunu Milletler Cemiyetine taşımıştır. Sorun Lahey Adalet Divanında görüşülerek sonuçlandırılmış ve Türkiye haklı bulunmuştur. Bu olay üzerine Türkiye Cumhuriyeti Kabotaj kanunu çıkartmıştır.

4- OSMANLI DEVLETİNDEN KALAN BORÇLAR:

1929 yılında yaşanılan Dünya ekonomik krizi nedeni ile Osmanlı devletinden kalan borçlar ödenememiştir. ABD başkanı Hover olaya müdahale ederek anlaşma sağlanmasına yardımcı olmuş ve borçların yeniden yapılandırılmasını sağlamıştır.

Borçlar Türk lirasına çevrilmiştir. Osmanlı devletinden kalan borçlar 1954 yılında Demokrat Parti tarafından tamamen bitirilmiştir.

5- NÜFUS MÜBADELESİ:

1930 yıllarında en büyük dış sorunlardan biri de nüfus mübadelesi sorunudur. Yunanistan, İstanbul’ da Rum nüfusunu arttırmaya ve Batı Trakya bölgesinde yaşayan Türklerin mallarına el koyunca tekrar sorun haline gelmiştir.

Bunun üzerine Milletler Cemiyetine başvurulmuş ancak sonuç alınamamıştır. Yunanistan başbakanı Türkiye’ ye gelerek görüşmeler yapmış ve Lozan’ da alınan kararlar geçerli kabul edilmiştir. Bunun sonucunda Yunanistan ve Türkiye arasında dostluk süreci başlamıştır. Bu da Türkiye Cumhuriyeti’nin Milletler Cemiyetine üye olmasında ve Balkan Antantının yapılmasında etkili olmuştur.

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması

0

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması

Boş vakit doldurmak için birebir olan diziler hem keyifli hem de ilgi çekicidir. Şöyle güzel bir yabancı dizi arıyorsanız tam adresine geldiniz. İşte sizler için hazırlanmış en iyi yabancı diziler sıralaması:

Game of Thrones

en iyi yabancı diziler
en iyi yabancı diziler

9.5 IMDb

Uzun uzun süren yazlar ve kışların arasında bulunan bir diyar ve bu diyarda süren taht kavgaları. Game of Thrones tüm dünyayı ekranlara kilitleyen geniş bir seyirci ağına sahiptir. IMDb puanından da anlaşılacağı üzere en iyi yabancı diziler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bir kral tahttan indirilmiş yerine gelen kralın zamanında ise bir cinayet yaşanmıştır.

Cinayetten dolayı yeni kral ittifak kurmak ve korunmak için Eddad Stark’tan yardım istemiştir. Bunlar birleşmeye çalışırken bazı güçler toplanmaya başlamıştır. Targaryen kardeşler ise ejder yumurtalarından güç alarak hakları olan tahtı almak istemektedirler. Bir taht 8 sezonluk kocaman bir dizi ortaya çıkarmıştır.

Black Mirror

en iyi yabancı diziler
en iyi yabancı diziler

8.9 IMDb

Her bölümü farklı konular üzerinde duran Black Mirror geniş bir izleyici kitlesine sahiptir. Diğer dizilere oranla büyük farkları bulunmaktadır. Özellikle her bölümünde farklı konuları işlemesi, hiçbir bölümün birbirinin devamı olmaması, buna ek olarak farklı oyuncuların oynaması Black Mirror’u en iyi yabancı diziler içerisinde ilk sıralara yerleştiriyor.

İnsanların teknolojiye karşı olan bağımlılığından tutunda türlü sorunlara karşı ders verir nitelikte olması izleyenleri kendisine hayran bırakıyor. Bölüm sonunda kendinizi ‘’Ben ne izledim böyle’’ demekten alıkoyamayacağınız ve bir süre ekrana bakakalacağınız bir dizidir.

Shameless

en iyi yabancı diziler
en iyi yabancı diziler

8.7 IMDb

Alkolik bir baba ve ortadan kaybolmuş annenin ardında kalan 6 çocuk. En büyükleri Fiona bütün kardeşlerine hem annelik hem babalık yapmaktadır. En küçüğünden en büyüğüne, her biri oldukça zorlu çocuklardır.

Evin bütün yükü ablada olduğu için kendi hayatını hiçe saymış ve kendisini kardeşlerine adamıştır. Bu serüvende hepsi birbirinden arıza olan çocukların başından geçenler Shameless’ı en iyi yabancı diziler arasında yükseltiyor. Bir oturuşta 2-3 sezon bitirilebilecek tarzda olan Shameless can sıkıntısına birebir gelecektir. Kendinizi sık sık kahkaha atarken bulacaksınız.

Vikings

en iyi yabancı diziler
en iyi yabancı diziler

8.6 IMDb

Tarihe adını yazdırmış bir devlet olan Vikingler gerek yaşam biçimleri, gerek savaşma tarzları ile diğer toplumlardan ayrılmaktadır. Vikings dizisinde ise ünlü Viking kahramanı Ragnar Lothbrok’un yaptığı kahramanlıklar ve keşiflere ekranlara yansımaktadır.

Ragnar, karısı ve iki çocuğuyla çiftçilik yapan bir aileye sahiptir. Her zaman dünyaya karşı meraklı olmuştur. Tanrılara inancı sonsuzdur ve reislerinin aksine doğuya değil batıya gitmesi gerektiğine inanmaktadır.

Gemi yapımında usta olan, en yakın arkadaşı Floki’ye bir gemi yaptırarak batıya açılmış, görmediği bilmediği topraklara adım atmıştır. Fakat bundan sonra hayatı tamamen değişecek ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

12 Monkeys
en iyi yabancı diziler
en iyi yabancı diziler

Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gerilim, Gizem, Macera

IMDB Puanı: 8.0

İnsanlığı yok edecek kadar tehlikeli olan bir virüs, 2035’te dünya nüfusunu yok eder sadece  çok küçük bir kısmı hayatta kalabilmiştir.

Salgının etkilerinden korunabilmek için ve yaşamın devam edebilmesi için insanlar yer altında sığınarak koloniler kurarak yaşamaya başlamıştır. Virüsü yok edebilmek için  bir çözüm yolu arayan bilim insanları, zamanda geriye gidebilecekleri bir makine yaparlar.

İlk deney sürüşü içinse eski bir mahkum ve suçlu olan James Cole seçilir. James kendisini yıllar öncesinde, bir akıl hastanesinde bulur. James Cole ‘ün gelecekten geldiğine, ne de bir salgının yaklaştığına kimse inanmayacaktır.

Her bölümü ile soluk soluğa izleyeceğiniz bu 4 sezonluk diziyi kesinlikle kaçırmayın. Bir yılanın nasıl kendi kendi kuyrunu kovaladığını güzel bir işleyiş ile anlatan bu dizi sizi bilim kurgunun doruklarına ulaştıracak

Klişelerden Uzak Gerçekten Benden Hoşlanıyor Mu?

0

Klişelerden Uzak Gerçekten Benden Hoşlanıyor Mu?

Benden hoşlanıyor mu ? Birinden hoşlandığımızda bunu ona hemen söylemek yerine uzun süre hareketlerini gözlemler ve bir belirti var mı yok mu diye düşünerek platoniğe bağlarız bazen. Artık tüm hayatımız onun yaptığı hareketleri gözlemlemek ve yaptığı davranışlardan birer anlam çıkarmak üzerine kurulmaya başlar. Sürekli bir şeyler okur, izleriz fakat onlar artık fazlasıyla klişedir ve gerçekliği kanıtlanmamıştır. Şimdi size dört adımda, klişelerden uzak olan hoşlanma belirtilerini sıralayacağım.

Benden hoşlanıyor mu
Benden hoşlanıyor mu

Kalabalık Yerlerde Sana Olan Davranışları Nasıl?

İşe en basit adımdan başlayalım. Eğer bir insan sizde gerçek anlamda hoşlanıyor ve sizi arzuluyorsa mutlaka bu duygunun gerektirdiği ve farkında olmadan yaptığı belli başlı davranışları olacaktır. Örneğin toplu halde gittiğiniz bir ortamda, sizden hoşlanıp hoşlanmadığı merak ettiğiniz insanın size en üç kereden fazla baktığını görüyorsanız bence bu basit fakat ayrıştırıcı bir yol olacaktır. Mantıken, o kadar insan arasında neden size bakıp dursun ki bu kişi?

Ayaklarının Baktığı Yönde Misin?

Bu biraz uç bir yöntem olsa da bence en güvenilir yöntemler olma yolunda bir numara. Çünkü bir insanın vücut dili daima onu ele veren şeylerden biridir. Eğer fırsatınız varsa, topluca olduğunuz bir ortamdan basitçe düzgünlüğüne önem vermeden halka şeklinde durmaya çalışın. Sonra hoşlandığınız kişinin ayaklarına bakın ve ayağı size dönükse bunun için mutlu olabilirsiniz, bu iş oldu!

Ondan Uzak Dur!

Öyle triplere girip uzak kalmak değil bahsettiğim. Baştan söylemeliyim ki bu onun yanındayken uzak kalmak anlamında kullanılan bir taktik. Onun karşısına geç ve havadan sudan artık içinden ne gelirse konuşmaya başla. Konuşma arasında da ara ara ondan uzaklaş ve konuşmaya devam et. Aranızda açılan mesafeden dolayı sana doğru bir eğilim gösterip göstermediğini iyice gözlemle.

Esnemek Hayat Kurtarır

Bilmelisiniz ki esnemek bulaşıcı bir eylemdir. Eğer esneyen birine bakarsınız farkında olmadan siz de esnemeye başlarsınız. Hoşlanmanın belirtilerinden olan sürekli size bakma eylemini de buradan kolayca anlayabilirsiniz. Ara ara esneyin ve hoşlandığınız kişiye bakın. Eğer siz esnedikten sonra o da esniyorsa mutlaka size baktığı için bu eylem ona da geçmiş olacaktır.

LONDRA ANTLAŞMASI- 1913

0
Londra antlaşması

LONDRA ANTLAŞMASI- 1913

 1. Balkan Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti savaşı kaybetmiştir. Bunun sonucunda da Osmanlı Devleti ve Balkan Devletleri arasında Londra antlaşması imzalanmıştır. Balkan Savaşları sırasında Arnavutluk bağımsızlığını ilan etmiştir. Milliyetçilik akımının etkisi ile Osmanlı Devletinden ayrılan son balkan devletidir. Batı Trakya, Doğu Trakya, Makedonya, Gökçeada ve Bozcaada hariç Ege adaları da 1. Balkan Savaşı sonrasında kaybedilmiştir.

LONDRA ANTLAŞMASININ MADDELERİ

Londra antlaşması Osmanlı Devleti ve Bulgaristan sınırı Midye- Enez hattı olarak belirlendir. Kırklareli ve Tekirdağ dahil Doğu Trakya kaybedildi. Yani Osmanlı Devletinin Balkanlarda toğrağı kalmadı.

 Arnavutluk ve Ege adalarının durumunu büyük devletlerin belirlemesine karar verildi.

Bunlar dışında savaşın sonucunda bir takım gelişmeler ortaya çıkmıştır. Osmanlı Devleti Milliyetçilik akımına karşı Balkan bölgesinde ki Türkleri kışkırtmak için 1912′ de Türk ocaklarını kurdu.

 

BALKAN SAVAŞINDAKİ TARİHİ OLAYLAR

 1. Balkan Savaşında bir takım tarihe damga vuran gelişmeler yaşanmıştır. Savaş sırasında adaları korumak için görevlendirilen ve Hamidiye savaş gemisini kullanarak onlarca Yunan gemisini tek başına batıran kişi Rauf Orbay’ dır. Rauf Orbay bu tarihi başarısı ile Hamidiye Kahramanı ünvanını almıştır.

1. Balkan Savaşında Kazım Karabekir ve Şükrü Paşa Lüleburgaz dolaylarında verdikleri mücadele de esir düşmüştür. Sonrasında tekrar bırakılsalar da tarihe Lüleburgaz Savaşı sırasında esir düştükleri damga vurmuştur.

YILDIRIM BAYEZID ( 1. BAYEZID )

0
YILDIRIM BAYEZID VE TİMUR

YILDIRIM BAYEZID ( 1. BAYEZID )

 1. Murat’ ın oğlu ve savaş meydanında padişah ilan edilen ilk Osmanlı padişahıdır. Yıldırım ünvanını Karamanoğlulları ile yapılan ‘ Frenkyazısı Savaşı’ ında atını çok hızlı kullanması sebebi ile almıştır. Yıldırım ünvanını şehzade iken almıştır. En önemli özelliği İstanbul’ u kuşatan ilk Osmanlı padişahıdır.

YILDIRIM BEYAZID DÖNEMİNDEKİ GELİŞMELER

 1396 yılında Avrupalı devletlerin de katıldığı ilk Osmanlı ve Haçlı savaşı olan Niğbolu Savaşı yapılmış ve kazanılmıştır. Savaşın sonucunda Memluk devletinde hayatını sürdüren Abbasi halifesi Yıldırım Bayezıd’ a ‘Sultan-ı İklimi Rum (Anadolu Diyarının Sultanı) ünvanını vermiştir.

 1391 ve 1401 yılları arasında İstanbul’ u 4 defa kuşatmıştır. İstanbul kuşatması için Güzelcehisar ( Anadolu Hisarı)’ ı yaptırmıştır.

Anadolu Türk siyasi birliğini büyük ölçüde sağlayan ilk Osmanlı padişahıdır. Bir çok beyliğe son vererek Osmanlı devleti hakimiyetine almıştır.

Kütahya merkezli Anadolu beylerbeyliği kurulmuştur. İlk Anadolu beylerbeyi Kara Timur Taş Paşa’ dır.

YILDIRIM BAYEZID VE TİMUR

YILDIRIM BAYEZİD’ IN İSTANBUL KUŞATMALARININ BAŞARISIZ OLMA NEDENLERİ

Yıldırım’ ın İstanbul kuşatması sırasında Karamanoğulları iki defa isyan etmiştir. Yine kuşatma sırasında Niğbolu savaşı çıkmıştır. Bu nedenle Yıldırım Bayezıd kuşatmayı tekrar kaldırmıştır.

Niğbolu Savaşından sonra Yıldırım Bayezıd tekrar İstanbul’ u kuşatmıştır. Ancak bu kuşatmayı da Timur’ un Sivas’ ı işgal etmeye başlaması sonucu tekrar kaldırmak zorunda kalmıştır.

Yıldırım Bayezıd, İstanbul’ u almak için önemli adımlar atmıştır. Ancak yine de başarılı olamamıştır. İstanbul’ u alamasa dahi Bizans devleti ile antlaşma yapmıştır. Antlaşmaya göre;

 Bizans, Osmanlı devletine vergi verecektir.

 İstanbul’ da Türk mahallesi kurulacaktır.

 İstanbul’ a kadı atanacaktır.

 Antlaşmanın maddeleri Osmanlı Devletinin başarı kazandığını göstermektedir.

ANKARA SAVAŞI VE YILDIRIM BAYEZID’ IN TİMUR’ A ESİR DÜŞMESİ

Ankara Savaşının Nedenleri:

 Timur’ dan kaçan beylerin Yıldırım Bayezıd’ a sığınması

 Akkoyunların ve Anadolu beylerinin Timur’ u Yıldırım Bayezıd’ a karşı kışkırtması

 Timur ve Yıldırım’ ın Türk dünyasının lideri olmak istemesi

gibi durumlar Ankara Savaşının yaşanmasına neden olmuştur. Ankara Savaşı büyük bir yenilgi ile sonuçlanmış ve Osmanlı Devleti 11 yıl sürecek olan ‘ Fetret Devri’ ne girmiştir.

Ankara Savaşının Sonuçları:

İstanbul’ un alınması 50 yıl gecikmiştir.

 En önemli sonucu Anadolu Türk siyasi birliği bozulmuştur.

 Akkoyunlu devleti Doğu bölgesinde güçlenerek Osmanlı Devletinin siyasi rakibi olmuştur.

Yıldırım Bayezıd ve eşleri Timur’ a esir düşmüştür.

Anadolu bu savaş sonucunda büyük oranda tahrip edilmiştir.

 

YILDIRIM BAYEZID VE TARİHTEKİ İLKLERİ

İlk defa culüs bahşişi dağıtan Osmanlı padişahıdır.

Osmanlı bürokrasisinin temellerini atan devlet adamıdır.

Bursa’ da Osmanlı devletinin ilk darüşşifasını yaptıran Osmanlı padişahıdır.

 İskan politikası sayesinde fetret devrinde çok fazla toprak kaybı yaşanmamıştır. Sadece Yıldırım Bayezıd ve oğulları arasında taht kavgaları yaşanmıştır.

Yıldırım Bayezıd, eşi ve oğulları ile Timur‘ a esir düşmüştür. Yıldırım Bayezıd ölene kadar Timur’ un esiri olarak yaşamıştır. Timur tarafından Yıldırım’ a kötü muamele yapılmadığı ileri sürülmektedir.

Ancak Yıldırım Bayezıd’ ın ölümü tarihçilere göre her zaman muamma olarak nitelendirilmektedir. Bazı tarihçilere göre hastalığa yakalanarak öldüğü ileri sürülmektedir. Bazıları da tam tersi esir hayatına dayanamayıp zehir içtiğini ve intihar ettiğini ileri sürmektedir.

En İyi Savaş Filmleri Sıralaması !

0

En İyi Savaş Filmleri Sıralaması

Tarih boyunca yapılan büyük küçük her savaş insanların hayatlarını değiştirmiş ve yön vermiştir. Her tülü yıkıma sebep olmaları ise tarihe kazınmış,

savaşlarla ilgili anlatılan hikayeler ile içlerimiz paramparça olmuştur. Savaş konulu filmler de o zamanlarda yaşananlara ışık tutmuştur. İşte sizler için hazırlanmış en iyi savaş filmleri sıralaması:

ayla
En iyi savaş filmleri

Ayla  8.9 IMDb

Gerçek bir savaş öyküsünün sinemaya uyarlanması sonucu gözleri dolduran Ayla en iyi savaş filmleri içerisinde şüphesiz yer alması gereken bir başyapıttır. Türkiye yapılan çağrı sonucunda Kore Savaşı’na asker göndermiştir.

Süleyman Astsubay da Kore’ye giden askerlerden birisidir. O felaketin içerisinde ay yüzü ile annesiz ve babası kalmış küçük bir kız çocuğu bulmuştur.

Onu yanına alıp adını da Ayla koymuştur. Artık onlar baba ve kızdan farksızdır. Fakat oldukça çetin geçen savaştan dolayı yolları uzun süreliğine ayrılmak zorunda kalacaktır.

 

Er Ryan’ı Kurtarmak
En iyi savaş filmleri

Er Ryan’ı Kurtarmak

8.6 IMDb

Dünya Savaşı’nın son sürat devam ettiği yıllarda geçen Er Ryan’ı Kurtarmak, en iyi savaş filmleri içerisinde bulunuyor. İlk dakikalarında oldukça gerçekçi canlandırılan Normandiya Çıkarması ekranlara geliyor.

Büyük savaşın sonucu 4 oğlundan 3’ünü kaybeden yüreği buruk bir annenin sağ kalan tek oğlu kurtarılacaktır. Bunun için Yüzbaşı John H. Miller ve küçük bir grup asker görevlendirilmiştir.

Yapmaları gereken şey James Francis Ryan’ı bulup, sağ olarak eve göndermektir. Fakat Er Ryan’ı bulma yolunda önlerine pek çok engel çıkacak bunlar da yetmezmiş gibi bulduktan sonra da görev tamamlanmış sayılmayacaktır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rCnul0fZYaM
En iyi savaş filmleri

Dağ Serisi

Dağ1 8.1 IMDb – Dağ2 9.4 IMDb

2012 ve 2016 yıllarında gösterime giren Dağ serisi Türk yapımı efsaneleşmiş iki yapıttır. En iyi savaş filmleri arasına gerçekçiliği, senaryosunun ve oyuncularının profesyonelliği ile giriş yapmıştır. İlk filmde; Oğuz bedelli askerlik yerine, kısa dönem askerlik yapmayı tercih etmiştir.

Bekir ise uzun dönem askerlik yapan arıza bir tiptir. Bundandır ki Oğuz ile hiç anlaşamamaktadır. Fakat omuz omuza girecekleri çatışmada ikisinin de hayatı, geri dönüşü olmayan şekilde değişecektir.

İkinci filmde ise değişmez ikili başka bir göreve gidecek, büyük zorluklara beraber göğüs gerecektir.

 

Fury
En iyi savaş filmleri

Fury  7.6 IMDb

1945’in Nisan ayıdır. Artık 2. Dünya Savaşı, son demlerini yaşamaktadır. 5 askerlik bir grup, Fury adlı tankları ile savaşı geçirmiştir.

Geriye son büyük görevleri kalmıştır. Almanya’da savaşın göbeğinde kalan bu grubun karşısına 300 kişilik düşman askeri gelecektir.

Hem asker olarak az sayıda hem de cephane olarak oldukça zor durumdalardır. Grubun başı Çavuş Wardaddy’nin yapması gereken 300 Alman askeri yenip, kendi adamlarını bu cehennemden sağ çıkarmaktır.

Önlerindeki 24 saat çok zorlu olacaktır. En iyi savaş filmleri arasında yer bulan Fury’de çoğu kişi için 24 saat çabuk geçse de Wardaddy ve ekibi için zaman adeta durmuştur.

Seçme Başlıklar

Bizim Seçtiklerimiz

Atatürk Dönemi Türkiye dış politikası !

ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKANIN TEMEL İLKELERİ  Bağımsızlıktan taviz verilmeyecektir.  Devletler arası eşitlik ilkesi gözetilecektir.  ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesi benimsenecektir.  Hümanizm benimsenecektir.  İnsan hayatı tehlikeye girmedikçe savaşa girilmeyecektir.  Akıl ve...